მთავარირესტორნებიინდივიდუალური ხასიათის ძიება ინტერიერის დიზაინსა და არქიტექტურაში — ინტერვიუ სტუდია „SAMI_“-ის დამფუძნებლებთან
ინდივიდუალური ხასიათის ძიება ინტერიერის დიზაინსა და არქიტექტურაში — ინტერვიუ სტუდია „SAMI_“-ის დამფუძნებლებთან
დღევანდელ სტატიაში გიამბობთ არქიტექტურისა და ინტერიერის დიზაინის სტუდია „SAMI_“-ის შესახებ, რომელიც თანამედროვე ქართულ დიზაინსა და არქიტექტურაში საინტერესო პროექტებს ქმნის. „SAMI_“-ის დამფუძნებლები საკუთარ კარიერულ გზასა და კომპანიის დაარსების ისტორიას Homeis.ge-ს მკითხველს უზიარებენ.
– როგორ გარემოში იზრდებოდით, გვიამბეთ თქვენი ბავშვობის შესახებ
თამო მოსიაშვილი: გულწრფელად რომ ვთქვა, ბავშვობიდან რომელიმე კონკრეტული სფეროს მიმართ ინტერესი არ მქონია, ამიტომ პროფესიის არჩევისას გადამწყვეტი როლი მშობლებმა ითამაშეს. მამა არქიტექტორი იყო, დედა კი კონსტრუქტორია. ახლა ვფიქრობ, რომ პროფესიულ არჩევანში ძალიან გამიმართლა. მზად ვარ, მთელი ცხოვრება არქიტექტურა სიამოვნებით ვაკეთო. ეს პროფესია, ერთი მხრივ, ზუსტი მეცნიერებაა, მეორე მხრივ კი მუდმივი ექსპერიმენტების, განვითარების, შესაძლებლობებისა და თავგადასავლების სამყარო, სადაც ვერ მოიწყენ.
ციცი მანაგაძეოჯახში, სადაც სამედიცინო პროფესია მთავარ და დომინანტ საქმიანობად მიიჩნეოდა, დედაჩემმა დიდი როლი იქონია ჩემი არქიტექტურისადმი აღმოჩენილი ინტერესის გაღვივება-აღიარებაში. მან სწორედ დაინახა ის ინტერესი, რომელიც რთულია, 16 წლის ასაკში დაინახო. ეს მოხდა არა ძალდატანებით, არამედ სწორი რეკომენდაციითა და რჩევებით. დედამ დამაფიქრა პროფესიაზე, რომელიც გახდა ჩემთვის ერთი-ერთი ყველაზე სწორი არჩევანი და გადაწყვეტილება ცხოვრებაში. ამიტომ მიხარია, რომ გავიზარდე გარემოში, სადაც ლაღმა ბავშვობამ იქონია გავლენა, ამერჩია საუკეთესო პროფესია, რომელსაც ჩემი სუბიექტური ხედვით, სჭირდება მუდმივი განვითარება, სწავლა და წინსვლა, რაც შედეგად, თავისუფლების განცდას იძლევა.
ნატალია მანჯგალაძე: ჩემს შემთხვევაშიც დიდი გავლენა იქონია გარემომ, რომელშიც გავიზარდე. დედა არქიტექტორია, რამაც განსაზღვრა ჩემი პროფესიული არჩევანიც. პატარა ვიყავი, ხატვაზე რომ შემიყვანა. მახსოვს, მასთან ერთად ვაკვირდებოდი სახლებსა და ბინების დეკორს. ინტერიერის მნიშვნელობა მაშინ გააზრებული არც მქონდა, თუმცა, ერთხელ, რვა წლის ასაკში, დედას ყვავილების ლარნაკი ვაჩუქე, რამაც ძალიან გააკვირვა. შემდგომში, შეგროვებული ფულით სულ სახლის ნივთებს ვყიდულობდი. შესაბამისად, შეიძლება ითქვას, რომ ბავშვობიდან მიტაცებდა ეს სფერო.
– გვიამბეთ სად მიიღეთ განათლება?