მთავარიმიმტანიაკრედიტაცია კანადა უყურებს პროცესს... რა კრიტერიუმები უნდა შეაფასოს შემფასებელმა კომისიამ?
აკრედიტაცია კანადა უყურებს პროცესს… რა კრიტერიუმები უნდა შეაფასოს შემფასებელმა კომისიამ?
– რა კრიტერიუმები უნდა შეაფასოს შემფასებელმა კომისიამ?
– ჩვენ არ ვუყურებთ კლინიკურ ინდიკატორებს. ამას უნდა უყურებდნენ სამედიცინო ასოციაციები. ასევე არ ვუყურებთ ინფრასტრუქტურას, მაგალითად, ჩვენ არ ვითხოვთ, საავადმყოფოებმა დაანგრიონ კედლები ან ააშენონ რაიმე ახალი.
ჩვენთვის მთავარია, პროცესი იყოს დალაგებული. ასევე არ ვუყურებთ, საქართველოს კანონმდებლობის კუთხით რაც უკვე არის განსაზღვრული. თუ კანონმდებლობა და რეგულაცია არსებობს, იმის იქით ჩვენ არ მივდივართ. პრაქტიკულად, საქართველოს კანონმდებლობა ჩვენი სტანდარტებისათვის არის ჩამკეტი.
ჩვენ სტანდარტებზე როცა ვსაუბრობთ, იქ პირველი წერია, – ადგილობრივი კანონმდებლობა ფარავს ამას?! – თუ ფარავს, იმის იქით აღარ მივდივართ.
-მაგრამ ეს არ გამორიცხაცს, სამომავლოდ გარკვეული ცვლილებები შევიდეს ადგილობრივ კანონმდებლობაში და გაითვალისწინონ ის სტანდარტი, რაც მიღებულია საერთაშორისო დონეზე. ამ შემთხვევაში ხომ არ იქნება გარკვეული წინააღმდეგობა?
– პირიქით. ჩვენ გვქონდა შეხვედრა აკრედიტაცია კანადას აღმასრულებელ დირექტორთან, ასევე შეხვედრა გვქონდა ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილესთან თამარ გაბუნიასთან, ვისაუბრეთ ამ საკითხებზე. საკითხების უმრავლესობა, თითქმის იხურება საქართველოს კანონმდებლობის სხვადასხვა რეგულაციებით, მაგრამ არის მოსაგვარებელი საკითხებიც.
ზოგი კანონმდებლობა არის უცნაური და დაძველებული, რომელსაც სჭირდება ცვლილება, ნაწილი კი საერთოდ ამოვარდნილია და ჩვენ არ გვაქვს არანაირი რეგულაცია ამ კუთხით.
ჯანდაცვის სამინისტროს მივცემთ რეკომენდაციას. ჯანდაცვის სამინისტროსგან იყო მზაობა, რომ ჩვენ ვურჩიოთ, რა სტანდარტებია ოდნავ შესაცვლელი, რათა იყოს საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისი.
რა თქმა უნდა, ეს არ მოხდება ერთ წელიწადში, მაგრამ ჩვენგან და ჯანდაცვის სამინისტროსგანაც არის მზაობა, რომ ეს პროცესი არ გაჩერდეს. პირიქით, ეს პროცესი უნდა გამოვიყენოთ იმისათვის, რათა გავაძლიეროთ ჯანდაცვის სისტემა.
READ  „სამედიცინო აპარატურის არასწორი მართვა არის საშიში“ - გიორგი ფხაკაძე
ჩვენ ვსაუბრობთ სტანდარტებზე, რათა ეს იყოს ყველასთვის მისაღები და გავაუმჯობესოთ პაციენტების ჯანმრთელობის მდგომარეობა.