წონის კლების მიზნით, კალორიების თვლა ძალიან გავრცელებული მეთოდია და ბევრ შემთხვევაში, ეფექტურიც, თუმცა დიეტოლოგები მოგვიწოდებენ, ყურადღება მივაქციოთ, რას ვიღებთ და როგორ. მაგალითად, შეიძლება დღეში 1 შოკოლადის ბატონი არ იყოს ბევრი კალორია, მაგრამ ასე კვება ძალიან მავნებელია ჩვენი ჯანმრთელობისთვის. კალორიების დათვლისას გავითვალისწინოთ იმ პროდუქტების ღირებულება, რომლებსაც შევიტანთ დღის მენიუში.
READ  სამედიცინო აქციერომელი ვიტამინების დეფიციტი აქვთ ყველაზე ხშირად მოზარდებს?ბი...
4. მიირთვით უშაქრო გაზიანი სასმელები
არა! თუკი ჯანსაღი კვება გაქვთ გადაწყვეტილი, მხოლოდ სიტყვა “უშაქრო” ნუ მოგხიბლავთ ამ შემთხვევაში, რადგან ნებისმიერი გაზიანი სასმელი უამრავ ქიმიკატს შეიცავს და ვერ ჩაითვლება სწორ კვებად.
5. მიიღეთ ხილის წვენები
ესეც მითია. გამოწურვისას ხილი სასარგებლო თვისებების დიდ ნაწილს კარგავს, ამიტომ თუ გაქვთ საშუალება, ხილი ცოცხალი სახით მიირთვათ, არ თქვათ ამაზე უარი.
6. მწვანე ჩაი გაგახდუნებთ
მწვანე ჩაი ყოველთვის ჯანსაღ კვებასთან და გახდომასთან ასოცირდება, თუმცა რეალურად, ის გასახდომი საშუალება არ არის. მასში დიდი რაოდენობით პოლიფენოლები და ნაკლები რაოდენობით კოფეინია, რაც მის სასარგებლო თვისებებად არის მიჩნეული, მაგრამ უნდა დავიმახსოვროთ, რომ სანამ ამ პროდუქტს ჯასაღი კვების რაციონში შევიტანთ, კარგად გვქონდეს გააზრებული, როგორ და რა რაოდენობით უნდა მივიღოთ იგი.
7. დაიცავით ცილოვანი დიეტა
ესეც მორიგი მითია, რადგან როგორც გამოკვლევები გვიჩვენებს, ამ დიეტის მინუსი ის არის, რომ როდესაც ცილოვან დიეტას შევწყვეტთ, შემდეგ წონაში მომატება უფრო სწრაფად ხდება.
8. 30 წლის მერე ამოიღეთ მენიუდან წითელი ხორცი და რძე
ამ მითსაც საკმაოდ ხშირად გაიგონებთ, თუმცა ექიმები გვარწმუნებენ, რომ ორივე პროდუქტი – წითელი ხორციცა და რძეც, თავის მხრივ, სასარგებლო პროდუქტებია და არ არის აუცილებელი 30 + ასაკის ადამიანებისთვის მათი რაციონიდან ამოღება.
9. საღამოს 6 საათის მერე არ ჭამოთ
ეს, შეიძლება ითქვას, ერთ-ერთი ყველაზე გავრცელებული და დამკვიდრებული მითია, რომლისაც ბევრს სჯერა. სინამდვილეში, დაძინებამდე სასურველია მინიმუმ 3 საათით ადრე მაინც ვივახშმოთ და ვახშამი იყოს მსუბუქი, მთელი დღის რაციონთან შესაბამისობაში მოსული. ის, რომ 6 საათის შემდეგ საკვების მიღება მომაკვდინებელია, ნამდვილად არ შეესაბამება სიმართლეს.
10. არ მიიღოთ ცხიმები
კიდევ ერთი გავრცელებული მითი, რომელსაც ხშირად შევყავართ შეცდომაში. ამბობენ, რომ ცხიმები საშიშია ჯანმრთელობისთვის და ისინი სრულად უნდა ამოვიღოთ, ამ დროს კი ცხიმები მეტაბოლიზმის პროცესს ეხმარება, ასევე თუ ისინი საკმარისი რაოდენობით არ გვაქვს ორგანიზმში, ხელი გვეშლება ჰორმონების გამომუშავებაშიც.
READ  არ გაბედოთ შემოიტანოთ ვაქცინა, რომელიც არ იქნება WHO-ს მიერ დამტკიცებული – გიორგი ფხაკაძე
და ბოლოს, ბონუსად ყველაზე გავრცელებული მითით შევაჯამოთ – ჯანსაღი კვება ხშირად ერევათ მკაცრ დიეტებსა და შიმშილში, რაც არასწორია! სწორი კვება ყველა იმ პროდუქტის ზომიერად მიღებაა, რომლებიც ჩვენ გვიყვარს. ამ დროს მთავარი ბალანსის დაცვაა, რაც თავისთავად, რა თქმა უნდა, წონის კორექციაშიც დაგვეხმარება, თუმცა ამას გარდა, ჩვენს ზოგად ჯანმრთელობაზეც დადებითად იმოქმედებს. მნიშვნელოვანია, ვიცოდეთ, რომ ჯანსაღი კვება ტვინის მუშაობაზეც დადებითად აისახება, ხელს უწყობს ახალგაზრდობის შენარჩუნებას და ტონუსში ამყოფებს ჩვენს ორგანიზმს.