მთავარისასმელებიDRG მოდელი - სისტემის დანერგვიდან 1 წლის თავზე, ქვეყანამ, ამ მიმართულებით, მნიშვნელოვან...
DRG მოდელი – სისტემის დანერგვიდან 1 წლის თავზე, ქვეყანამ, ამ მიმართულებით, მნიშვნელოვან პროგრესსა და წარმატებებს მიაღწია
საქართველოში DRG მოდელის ამოქმედებიდან ერთი წლის შემდეგ, რეფორმის მიმდინარეობას, ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციისა და ლატვიის ეროვნული სააგენტოს ექსპერტები აფასებენ – მათი თქმით, სისტემის დანერგვიდან 1 წლის თავზე, ქვეყანამ, ამ მიმართულებით, მნიშვნელოვან პროგრესსა და წარმატებებს მიაღწია.
როგორც ლატვიის ჯანმრთელობის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ექსპერტი აღნიშნავს, საქართველომ, რეფორმის ამოქმედებიდან, ზოგიერთი მიმართულებით იმაზე მეტს მიაღწია, ვიდრე ლატვიამ – 10 წლის განმავლობაში. ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის ექსპერტის განცხადებით კი, დანერგვიდან 1 წლის შემდეგ, არის ბევრი მიღწევა, რითაც ქვეყანას შეუძლია, იამაყოს.
„სამედიცინო დაწესებულებების დაფინანსების DRG მოდელი, საქართველოში, 2022 წლის ნოემბერში ამოქმედდა. რეფორმის დაწყებიდან, 1 წლის შემდეგ, სამედიცინო სერვისებზე პაციენტის თანაგადახდა, მნიშვნელოვნად, სამჯერ 27%-დან 10%-მდე შემცირდა“, – ნათქვამია ინფორმაციაში.