• ტკბილზე გაძლიერებული მოთხოვნა
• საკვებზე დამოკიდებულება
READ  ენერგეტიკული სასმელების სახიფათო ზემოქმედება
რისკფაქტორებს მიეკუთვნება:
ჭარბი წონა ყველაზე მნიშვნელოვანი რისკფაქტორია. რაც უფრო დიდია სხეულის მასა, მით უფრო ძლიერია უჯრედების რეზისტენტობა ინსულინის მიმართ;
დიაბეტი ტიპი 2-ის რისკი ასაკთან ერთად იმატებს, განსაკუთრებით – 45 წლიდან.
რისკი იმატებს, თუ თქვენს რომელიმე მშობელს ან დედმამიშვილს დიაბეტი აქვს;
რისკს ზრდის უმოძრაო ცხოვრების წესი. საფრთხე მოიკლებს, კვირაში 4-5 დღე 30-60 წუთს ფიზიკურ აქტიურობას თუ დაუთმობთ;
მაღალკალორიული, ცხიმიანი და ქოლესტეროლის შემცველი პროდუქტები ზრდის სიმსუქნის და მასთან ერთად  დიაბეტის რისკსაც, უჯრედისით მდიდარი, ცხიმით, მარილით, შაქრით ღარიბი რაციონი ამცირებს. მნიშვნელოვანია არა მხოლოდ საკვების შემადგენლობა, არამედ ულუფების ზომაც;
ათიდან 4-6 ქალს, რომელსაც გესტაციური დიაბეტი ჰქონდა, მომდევნო 15 წლის განმავლობაში დიაბეტი ტიპი 2 უვლინდება;
დიაბეტის რისკი იმატებს ქალებთან, რომელთა ნაყოფის წონა 4 კგ-ს აღემატება;
სისხლში მაღალი სიმკვრივის ქოლესტეროლის კლება და დაბალი სიმკვრივის ქოლსტეროლის მატება.
ამ კრიტერიუმთაგან ორზე მეტი თუ დადებითია, დროა, დიაბეტის პრევენციაზე იზრუნოთ.
დიაბეტზე მიანიშნებს:
• შიმშილის გაძლიერებული შეგრძნება;
• წყურვილის გაძლიერებული შეგრძნება;
• შარდვის გახშირება;
• წონის უმიზეზო კლება;
• დაღლილობა და ძილიანობა;
• მხედველობის დაბინდვა;
• ჭრილობებისა და წყლულების შეხორცების, სისხლჩაქცვების გაქრობის გაჭიანურება;
• ხელებისა და ფეხების დაბუჟება, ჩხვლეტა;
• კანის, ღრძილების, შარდის ბუშტის, საშოს ინფექციების ხშირი გამწვავება.
• დიაბეტი ტიპი 2 შესაძლოა სხვა ნიშნებითაც გამოიხატოს: კისერზე და იღლიის ფოსოში კანის გამუქებით, მაღალი არტერიული წნევით, ქოლესტეროლის ცვლის დარღვევით, სოკოვანი ინფექციებით, ქალებთან – მენსტრუალური ციკლის მოშლით.
ზოგადი რეკომენდაციები დიაბეტიანი პაციენტებისთვის ყოველთვის ერთი და იგივეა: მეტი ყურადღება მიაქციონ საკუთარ ჯანმრთელობას, პერიოდულად იკონტროლონ გლიკემიები, რეგულარულად მიმართონ ენდოკრინოლოგს და შეასრულონ მისი მითითებები. დაინფიცირების შემთხვევაში დროულად დაუკავშირდნენ ენდოკრინოლოგს, სასურველია, გლუკოზასთან ერთად, გაიკონტროლონ სისხლში კეტოსხეულები, თუ მაღალი ტემპერატურის ფონზე გლიკემიები რჩება ნორმალური ან ქვეითდება, ეს ყოველთვის კარგის მომასწავებელი არ არის. დიაბეტიანმა პაციენტმა უნდა იცოდეს, რომ თირკმლის და ღვიძლის ფუნქციის დაქვეითება იწვევს შაქრის მაჩვენებლების ნორმალიზებას ან დაქვეითებასაც კი.