მთავარიბლოგიქლიავი - რა უნდა ვიცოდეთ მისი სასარგებლო თვისებების შესახებ
ქლიავი – რა უნდა ვიცოდეთ მისი სასარგებლო თვისებების შესახებ
ქლიავი ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული და გემრიელი ხილია,
ქლიავი – სტატიაში განვიხილოთ რა უნდა ვიცოდეთ მისი სასარგებლო თვისებების შესახებ. ეს ხილი არა მხოლოდ თავის არაჩვეულებრივ გემოს გამოა ასეთი პოპულარული ხილი, არამედ უამრავი სასარგებლო თვისების გამო.
ქლიავი მდიდარია ანტიოქსიდანტებით, როგორიცაა ვიტამინი C და პოლიფენოლები, მნიშვნელოვან როლს თამაშობენ ორგანიზმის უჯრედების დაცვაში.
ქლიავი ცნობილია როგორც ბუნებრივი საფაღარათი, რაც სასარგებლოა იმ ადამიანებისთვის, ვისაც პრობლემები აქვს საჭმლის მონელების პროცესში. მასში არსებული ბოჭკოები და სორბიტოლი ეხმარებიან ნაწლავების მუშაობის სტიმულირებაში, რაც ამცირებს შეკრულობის რისკს და უწყობს ხელს საჭმლის მონელების პროცესს.
ქლიავის რეგულარული მოხმარება გულის დაავადებების რისკის შემცირებას უწყობს ხელს. ქლიავი შეიცავს კალიუმს, რომელიც ხელს უწყობს სისხლის წნევის ნორმალიზაციას და სისხლძარღვების გაჯანსაღებას. ამასთანავე, მისი ანტიოქსიდანტური თვისებები ხელს უწყობს ქოლესტერინის დონის შემცირებას და გულის დაავადებების პრევენციას.
ქლიავი – რა უნდა ვიცოდეთ მისი სასარგებლო თვისებების შესახებ | შენი სუფრა
ამასთანავე  ერთ-ერთი ისეთი იშვიათი ხილია, რომელიც ეხმარება ძვლების სიმტკიცის შენარჩუნებაში. ის მდიდარია კალციუმით, მაგნიუმითა და ვიტამინ K-ით, რაც აუცილებელია ძვლების ჯანმრთელობისთვის. ზოგიერთი კვლევა აჩვენებს, რომ ქლიავის რეგულარული მოხმარება ეხმარება ოსტეოპოროზის პრევენციაში. ის მდიდარია ვიტამინებით, როგორიცაა A, C და K. ვიტამინი A ეხმარება თვალების ჯანმრთელობის შენარჩუნებას, ვიტამინი C ამაღლებს იმუნურ სისტემას, ხოლო ვიტამინი K აუცილებელია სისხლის შედედებისთვის.
ქლიავი ნამდვილი საგანძურია ჯანმრთელობისთვის. მისი რეგულარული მოხმარება ეხმარება სხვადასხვა დაავადებების პრევენციაში და აუმჯობესებს ცხოვრების ხარისხს. ამიტომ, ნუ დაივიწყებთ ამ გემრიელი და სასარგებლო ხილის ჩართვას თქვენს ყოველდღიურ რაციონში.