მთავარიჯანსაღი კვებასაკვების 5 ჯგუფი, რომელიც აუცილებელია თქვენი ჯანმრთელობისთვის
საკვების 5 ჯგუფი, რომელიც აუცილებელია თქვენი ჯანმრთელობისთვის
კვების ექსპერტები გვირჩევენ, რომ ყოველდღე მივიღოთ ჯანსაღი საკვების ფართო არჩევანი ხუთი ჯგუფიდან.
ჯანსაღი კვების გასაღები არის სხვადასხვა საკვები პროდუქტების მიღება ხუთიდან თითოეული ჯგუფიდან.
საკვები დაჯგუფებულია ერთად, რადგან ისინი უზრუნველყოფენ ამ ჯგუფის ძირითადი საკვები ნივთიერებების მსგავს რაოდენობას. მაგალითად, რძის, იოგურტის, ყველის და ალტერნატიული საკვების ჯგუფის ძირითადი ნივთიერებები მოიცავს კალციუმს და პროტეინს, ხოლო ხილის ჯგუფი არის ვიტამინების კარგი წყარო, განსაკუთრებით ვიტამინი C.
ჯანმრთელობისთვის აუცილებელი საკვები ნივთიერებების დასაკმაყოფილებლად, თქვენ უნდა მიირთვათ სხვადასხვა საკვები ამ ხუთი ჯგუფიდან ყოველდღიურად, რეკომენდებული რაოდენობით. არ არის აუცილებელი ყოველი ჭამის დროს მიირთვათ თითოეული საკვები ჯგუფიდან. სინამდვილეში, ზოგიერთ შემთხვევაში, საჭიროა მხოლოდ კვირაში რამდენჯერმე მიირთვათ თითოეული საკვები ჯგუფის ზოგიერთი საკვები.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ მიირთვათ სხვადასხვა საკვები საკვების ხუთი ჯგუფიდან თითოეულში, რადგან სხვადასხვა საკვები განსხვავდება ძირითადი საკვები ნივთიერებების ოდენობით, რომლებსაც ისინი უზრუნველყოფენ. მაგალითად, ბოსტნეულისა და პარკოსნების საკვების ჯგუფში, ფორთოხლისფერი ბოსტნეული, როგორიცაა სტაფილო და გოგრა, მნიშვნელოვნად მეტ A ვიტამინს შეიცავს, ვიდრე სხვა ბოსტნეული, როგორიცაა თეთრი კარტოფილი.
მოდით გადავხედოთ საკვების ხუთ ჯგუფს და აღმოვაჩინოთ წარმოუდგენელი მრავალფეროვნება და არჩევანის სიმრავლე ამ ჯგუფებიდან მირთმევის დროს.
დამატებითი ინფორმაცია საკვების ხუთ ჯგუფზე: