მთავარიჯანსაღი კვებარატომ ეკრძალებათ ორსულებს სუშის მირთმევა?
რატომ ეკრძალებათ ორსულებს სუშის მირთმევა?
სუში ბევრისათვის ფავორიტი საჭმელია, თუმცა ორსულებს ექიმები ხშირად ურჩევენ,  თავი აარიდონ ამ კერძს. ამის მთავარი მიზეზები რამდენიმეა, რომლებიც მომავალი დედებისა და მათი მუცლად მყოფი შვილების ჯანმრთელობის უსაფრთხოებას უკავშირდება.
ორსულებს ნედლი თევზი უქმნის საფრთხეს
სუშის უმეტესობა შეიცავს ნედლ თევზს, რომელიც შესაძლოა იყოს ინფიცირებული სხვადასხვა ბაქტერიებითა და პარაზიტებით, მაგალითად, ლისტერიათი და ანისაკისით. ეს მიკროორგანიზმები შეიძლება სერიოზულ საფრთხეს უქმნიდნენ როგორც დედის, ასევე ნაყოფის ჯანმრთელობას.
ვერცხლისწყლის მაღალი შემცველობა
ზოგიერთ თევზში, განსაკუთრებით დიდ მტაცებელ სახეობებში (მაგალითად, თინუსი), შესაძლოა ვერცხლისწყლის მაღალი შემცველობა იყოს. ეს მძიმე მეტალი საფრთხეს უქმნის ნაყოფის ნერვულ სისტემას და შეიძლება გამოიწვიოს განვითარების დარღვევები.
სურსათის მოწამვლის რისკი
ორსულობის პერიოდში ქალის იმუნური სისტემა დასუსტებულია, რაც ზრდის სურსათით მოწამვლის ალბათობას. თერმულად არასაკმარისად დამუშავებული ზღვის პროდუქტები შესაძლოა შეიცავდეს საშიშ ბაქტერიებს, რომლებიც შეუძლიათ მძიმე ინფექციების გამოწვევა.
სოიოს სოუსისა და მარილის გავლენა
სუშის მირთმევისას ხშირად გამოიყენება სოიოს სოუსი, რომელიც შეიცავს მაღალ რაოდენობით ნატრიუმს. დიდი რაოდენობით მარილის მიღება ზრდის სისხლის წნევას და ხელს უწყობს ორგანიზმში სითხის შეკავებას, რაც ორსულობის პერიოდში არასასურველია.
რა არის ალტერნატივა?
თუ სუშის დიდი მოყვარული ხართ, შეგიძლიათ მიირთვათ მისთვის უსაფრთხო ალტერნატივები, მაგალითად:
ვეგეტარიანული სუში (ავოკადოთი, კიტრით, სტაფილოთი)
მოხარშული ზღვის პროდუქტების შემცველი სუში (მაგალითად, კრევეტები)
ბრინჯისა და ბოსტნეულის კომბინაციები.
მიუხედავად იმისა, რომ სუში მრავალფეროვანი და გემრიელი კერძია, ორსულობის პერიოდში უმჯობესია, თავი აარიდოთ ნედლი თევზის შემცველ ვერსიებს. თუ მაინც გსურთ მსგავსი კერძების მირთმევა, სასურველია, აირჩიოთ უსაფრთხო ალტერნატივები და გაიაროთ კონსულტაცია ექიმთან.