მთავარიბლოგიმარგარინი - მისი მავნებლობის და სარგებელის შესახებ შეიტყვეთ მეტი
მარგარინი – მისი მავნებლობის და სარგებელის შესახებ შეიტყვეთ მეტი
მარგარინი არის გავრცელებული საკვები პროდუქტი, რომელიც ხშირად გამოიყენება კარაქის ალტერნატივად.
მარგარინი დამზადებულია მცენარეული ზეთებისგან და აქვს სხვადასხვა დამატებითი ინგრედიენტები, რომლებიც მას სპეციფიკურ გემოსა და ტექსტურას ანიჭებს.
ჯერ განვიხილავთ მარგარინის სარგებელს:
მარგარინი არის ქოლესტერინისგან თავისუფალი, რაც სასარგებლოა მათთვის, ვისაც ამ მინერალის დონის კონტროლი სურს.
მარგარინი შეიცავს მცენარეულ ზეთებსა და ნაჯერ ცხიმებით, რაც ხელს უწყობს გულის ჯანმრთელობას.
ომეგა-3 და ომეგა-6 ცხიმოვანი მჟავები: მარგარინი ზოგჯერ შეიცავს ამ აუცილებელ ცხიმოვან მჟავებს, რაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებს ტვინის განვითარებაში და ანთების შემცირებაში.
ასევე ბევრი მათგანი გამდიდრებულია D ვიტამინით, რაც ხელს უწყობს კალციუმის უკეთ ათვისებას და ძვლების სიმტკიცის შენარჩუნებას
მარგარინის მავნებლობა
ტრანსცხიმების შემცველობა: ისტორიულად, მარგარინი შეიცავდა დიდ ტრანსცხიმებს, რომლებიც იწვევს გულის სხვადასხვა დაავადებება. თუმცა, დღეს მწარმოებლები უფრო ნაკლებად იყენებენ ტრანსცხიმებს.
ხელოვნური დანამატები: ზოგიერთი მათგანი შეიცავს ემულგატორებსა და სტაბილიზატორებს, რაც შეიძლება არც ისე ბუნებრივი იყოს ორგანიზმისთვის.
ნატრიუმის მაღალი დონე: მარგარინში ხშირად შედის მარილი გემოს გასაზრდელად, რაც ასევე მავნებელია.  მარგარინი ზოგჯერ შეიცავს ხელოვნურ არომატებსა და ფერს, რაც შეიძლება არ იყოს შესაბამისი ჯანმრთელობისთვის.
მარგარინი შეიძლება იყოს კარგი ალტერნატივა კარაქისთვის, განსაკუთრებით მათთვის, ვისაც სურს ქოლესტერინის დონის შემცირება. თუმცა, მნიშვნელოვანია ყურადღებით შეარჩიოთ პროდუქტი, რომელიც შეიცავს ნაკლებ ტრანსცხიმებს და ხელოვნურ დანამატებს. ყოველთვის წაიკითხეთ პროდუქტზე ეტიკეტები და აირჩიეთ ის, რომელიც შეესაბამება შესაბამისს სტანდარტებს.
READ  ვაქცინა რთული ფორმებისგან დაგიცავთ, თორემ ის, რომ კოვიდი არ დაგემართებათ, – ეს არის ტყუილი!