მთავარიბლოგიკერძები - რომლებიც ხელმეორედ გაცხელებისას ტოქსიკური ხდება
კერძები – რომლებიც ხელმეორედ გაცხელებისას ტოქსიკური ხდება
სტატიაში განხილულია კერძები რომლებიც ხელმეორედ გაცხელებისას ტოქსიკურები ხდება.
ისეთი კერძები როგორიცაა:  ისპანახი, კვერცხი, კარტოფილი, თევზეული და ხორცეული, რომელთა მეორედ გაცხელება მავნებელია.
ამ პროცესისას ბაქტერიები, როგორიცაა სალმონელა და ქლოსტრიდიუმ ბოტილიუმი, სწრაფად მრავლდება და შეიძლება ჯანმრთელობას სერიოზული საფრთხე შეუქმნას.
კერძები და მათ შორის ისპანახი : სასარგებლო პროდუქტია,  მაგრამ გაცხელებისას რკინა, რომელიც მასშია, ტოქსიკური ხდება. ის კანცეროგენული ხდება. ჩვენს უჯრედებს ჟანგბადი სჭირდება. კიბოს ერთ-ერთი მიზეზი, სხეულში ჟანგბადის ნაკლებობაა. მოკლედ, ფხალეული მეორედ ჭამისას ცივად უნდა მიიღოთ. ისპანახიანი კერძი ან იმდენი მოამზადეთ, რომ ახალ გაკეთებული მიირთვათ, ან აღარ გააცხელოთ.
კერძები – რომლებიც ხელმეორედ გაცხელებისას ტოქსიკური ხდება | შენი სუფრა
კვერცხი – კერძები, რომელიც კვერცხს შეიცავს, მეორედ არ უნდა გაცხელდეს. მაიონეზის გაცხელება მის შემცველობაში კვერცხის არსებობის გამო არ შეიძლება. კვერცხში არის ბაქტერია სალმონელა. ამ ბაქტერიის საჭმელში მატება საშიშია – ორსულთათვის, ბავშვებისთვის და ხანდაზმულთათვის.
კარტოფილისგან დამზადებული კერძები და მათი ხელმეორედ გაცხელება არაა სასურველი- ამ პროდუქტში არის ბაქტერია ქლოსტრიდიუმ ბოტილიუმი. როდესაც ის იხარშება ან იწვება, ეს ბაქტერია კვდება. მაგრამ როდესაც ცივდება, ის ისევ მრავლდება. მეორედ გაცხელებისას, უფრო და უფრო მრავლდება ეს ბაქტერია. სახლში არასდროს გააცხელოთ რესტორნიდან წამოღებული ფრი. ეს ტოქსიკურია. არასდროს გააცხელოთ ფრი ან შემწვარი კარტოფილი მეორედ.
ხორცეული – მზადდება 170 გრადუსზე. ხორცეულის კერძების გაცხელება შეიძლება, მაგრამ 170-ზე ან ზევით, რომ მაღალ ტემპერატურაზე გაცხელდეს. ხშირ შემთხვევაში შიგნით ცივად რჩება და გარედან ცხელდება. აუცილებლად მთლიანად კარგად უნდა გაცხელდეს ხორციანი კერძები.