მთავარიბლოგიუნდა ვითვალოთ თუ არა კალორიები
უნდა ვითვალოთ თუ არა კალორიები
კალორიების რაოდენობა, რომელიც ადამიანს ყოველდღიურად სჭირდება, დამოკიდებულია მის ასაკზე, სქესზე, აქტივობის დონეზე და სხვა ფაქტორებზე.
საშუალოდ ზრდასრულ ადამიანს დღეში დაახლოებით 2000-2500 კალორია სჭირდება. თუმცა, ადამიანებს, რომლებიც უფრო აქტიურები არიან ან რომლებსაც აქვთ ჩქარი მეტაბოლიზმი, შეიძლება მეტი კალორია დასჭირდეთ. ხოლო ადამიანებს, რომლებიც ცდილობენ წონაში დაკლებას, სასურველია რომ მიიღონ შედარებით ნაკლები კალორია.
დღის განმავლობაში მიღებული კალორიების რაოდენობისთვის თვალყურის დევნების მრავალი გზა არსებობს. შეგიძლიათ გაეცნოთ კვების ეტიკეტს საკვების შეფუთვაზე, რათა ნახოთ რამდენ კალორიას შეიცავს ერთ პორცია. ასევე შეგიძლიათ გამოიყენოთ კალორიების დამთვლელი რომელიმე აპლიკაცია.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ კალორიების რაოდენობასთან ერთად ასევე მნიშვნელოვანია სხვადასხვა საკვების მიღება, რომელიც მდიდარია ნუტრიენტებით (ცილებით, ცხიმებით და ნახშირწყლებით). ჯანსაღი კვება დაგეხმარებათ შეინარჩუნოთ ჯანსაღი წონა და გააუმჯობესოთ თქვენი ჯანმრთელობა.