ინტერვიუ გიორგი ფხაკაძესთან
ჟურნალისტი – ელენე გოგბერაშვილი
სტუმარი – საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე
• კლინიკები საერთაშორისო სტანდარტების აკრედიტაციის მისაღებად ემზადებიან;
• რა გზის გავლა მოუწევთ სამედიცინო დაწესებულებებს საერთაშორისო აკრედიტაციის მისაღებად?
• რა ღირს საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა კლინიკებში;
• რას შეცვლის აკრედიტაციის პროცესი ჯანდაცვის სექტორში;
– საქართველოში ძალიან ბევრი კლინიკაა, ყველა კლინიკა არ არის საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართული.
რამდენად მზად არიან ისინი ამ პროცესის გავლისთვის? მართალია, ადამიანური რესურსია საჭირო, მაგრამ ასევე საჭიროა სერიოზული ფინანსური რესურსი ამ პროცესისათვის. ეს არ არის მარტივი პროცესი.
რამდენად დიდ ხარჯებსა და ადამიანურ რესურსს მოითხოვს ეს კლინიკებისგან?
– ყველას აინტერესებს ფასები.
ჩვენ როდესაც ვმუშაობდით კანადელებთან. მივიღეთ ყველაზე ოპტიმალური გადაწყვეტილება.
როდესაც ჩვენ ფასებს ვქმნიდით ქართული ბაზრისათვის, პირველ რიგში ჩემი მოთხოვნა იყო, პირველ რიგში მთავარი იყო, ფასი ყოფილიყო გამჭვირვალე. ხელშეკრულებას როცა მოაწერ ხელს და შემდეგ კიდევ იქნება სხვა ხარჯები, – სხვა ხარჯები მთლიანად ამოვიღეთ. რაც გაწერილია კონტრაქტში, იქნება მხოლოდ ის ფასები.
მთავარი იყო, ჩვენმა პარტნიორებმა განსაზღვრონ თავიანთი ბიუჯეტი და არ ქონოდათ გაუთვალისწინებელი ხარჯები, რომელიც, ზოგადად, სამწუხაროდ, სხვა სააკრედიტაციო ორგანოებს ახასიათებთ
კანადა ორგანიზაციას აქვს ძალიან მკაფიოდ გაწერილი, – რაც არის კონტრაქტით გათვალისწინებული ხარჯები, იხდი იმას.
– რის მიხედვით დგინდება ფასი?
-წესით, ფასი დგინდება აკრედიტაციის პროცესში, ეს არის ერთი ნაწილი.
ჩვენ არ გვაქვს უფლება ვიყოთ კონსულტანტები, ჩვენ ვართ მრჩევლები. ამაში არის ძალიან დიდი განსხვავება. ჩვენ არ დავწევთ სტანდარტებს, სამუშაო აღწერილობას, მაგრამ ვეტყვით საავადმყოფოებს, რა არის ცუდი და რა არის კარგი და რა როგორ გაკეთონ.
ეს აკრძალული გვაქვს სააკრედიტაციო ორგანიზაციისაგან.
საქართველოში რომელიმე სააკრედიტაციო ორგანიზაცია თუ აკეთებს ამას, ეს არის ჩვენი წესების დარღვევა, ეს არის მიუღებელი სააკრედიტაციო ორგანიზაციისათვის.
ჩვენ რას ვაკეთებთ ამ კუთხით?
კანადელ კოლეგებთან გავშალეთ ჩვენ მთელი ფინანსები, – დაახლოებით რა ჯდება საავადმყოფოს აკრედიტაცია. ეს იყო უშუალოდ აკრედიტაციის პროცესი. ამაში ჩართულები არიან საერთაშორისო ექსპერტები, ეს არის ერთი საკითხი, მეორე არის, მრჩევლების დრო, იქ ითვლება სამუშაო საათობრივი ანაზღაურებით და მესამე, როდესაც მრჩევლები ჩამოდიან ქვეყანაში, დაახლოებით ერთკვირიანი ვიზიტით. ეს ხარჯები საკმაოდ სოლიდური გამოვიდა.
მოლაპარაკების დროს აღინიშნა, ეს რომ არ დავხარჯოთ, პირველ რიგში ავიაბილეთებზე. ეს საერთოდ ამოვიღეთ, რადგანაც საკმაოდ დიდი თანხაა. ასევე ამოვიღეთ უცხოელი ექსპერტების ჩამოსვლა საქართველოში.
ჩემი მოთხოვნა იყო, იმის ნაცვლად, რომ უცხოელი ექსპერტი ჩამოსულიყო საქართველოში, ქართველების ჩართულობა გაგვეზარდა. ქართველები იქნებიან საერთაშორისო სტანდარტების სპეციალისტები, რომლებიც ასევე შეძლებენ აკრედიტაციის გაკეთებას სხვა ქვეყნებში.
– მაგრამ შეფასება ვერ გააკეთებენ?
– შეფასებას გააკეთებენ უცხოელი ექსპერტები, რადგანაც ეს არის ინტერესთა კონფლიქტი.
ჩამოდის უცხოელი ორი სპეციალისტი, ორი დამოუკიდებელი ადამიანი, რომლებიც აეროპორტში გაიცნობენ ერთმანეთს. ინტერესთა კონფლიქტი ძალიან მკაფიოდ არის გაწერილი.
მათი შეფასება შემდეგ მიდის ცალკე კომიტეტთან და ა.შ. შეფასების კუთხით „ჩაწყობა“ არის აბსოლუტურად გამორიცხული.
საქართველოში სამედიცინო დაწესებულებების აკრედიტაციის პროცესი დაიწყო.
ლინკი: https://www.accreditation.ge/post/%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%94%E1%83%A0%E1%83%97%E1%83%90%E1%83%A8%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%98%E1%83%A1%E1%83%9D-%E1%83%90%E1%83%99%E1%83%A0%E1%83%94%E1%83%93%E1%83%98%E1%83%A2%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%98%E1%83%A1-%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%92%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%98%E1%83%96%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%90%E1%83%A1-%E1%83%90%E1%83%99%E1%83%A0%E1%83%94%E1%83%93%E1%83%98%E1%83%A2%E1%83%90%E1%83%AA%E1%83%98%E1%83%90-%E1%83%99%E1%83%90%E1%83%9C%E1%83%90%E1%83%93%E1%83%90%E1%83%A1-%E1%83%A1%E1%83%90%E1%83%A5%E1%83%90%E1%83%A0%E1%83%97%E1%83%95%E1%83%94%E1%83%9A%E1%83%9D%E1%83%A8%E1%83%98-%E1%83%92%E1%83%98%E1%83%9D%E1%83%A0%E1%83%92%E1%83%98-%E1%83%A4%E1%83%AE%E1%83%90%E1%83%99%E1%83%90%E1%83%AB%E1%83%94