მთავარიქართული სამზარეულოროგორ აისახება მოციმციმე არითმია ადამიანის შემეცნების უნარზე?
როგორ აისახება მოციმციმე არითმია ადამიანის შემეცნების უნარზე?
​საქართველოს პირველი არხის გადაცემა „პირადი ექიმი – მარი მალაზონია“
თემა: სამედიცინო სიახლე – როგორ აისახება მოციმციმე არითმია ადამიანის შემეცნების უნარზე?
მარი მალაზონიამ ისაუბრა, როგორ აისახება მოციმციმე არითმია ადამიანის შემეცნების უნარზე:
„ამერიკის კარტიოლოგთა კოლეგიის ჟურნალში გამოქვეყნდა ახალი კვლევის შედეგები, სადაც ძალიან მასშტაბურად არის აღწერილი არა უბრალოდ გულის დაავადებების შესაებ ინფორმაცია, არამედ მისი გავლენა ზოგიერთ სხვა მოვლენაზე.
კერძოდ, ბრიტანელი კოლეგების მიერ შეფასდა 4,3 მილიონი ადამიანის ავადმყოფობის ისტორია. ამის საშუალება მათ მისცა ელექტრონულმა ავადმყოფობის ისტორიებმა და აქედან გამოყვეს 233 833 ადამიანი, რომელთაც დადგენილი ჰქონდათ მოციმციმე არითმია.
სწორედ ამ ჯგუფის ადამიანებში შეისწავლეს, როგორი იყო კოგნიტური უნარები, ანუ როგორ აისახებოდა მოციმციმე არითმია ადამიანმების შემეცნების უნარზე.
აღმოჩნდა, რომ პარალელებისთვის მეცნიერებს დაჭირდათ მოციმციმე არითმიის დიაგნოზის მქონე ადამიანების დაწყვილება განხილვისთვის, ასაკობრივი, გენდერული ნიშნით იმ ადამიანებთან, რომელთაც ასეთი დიაგნოზი არ ქონდათ და შედარეს, როგორ ვითარდება მოვლენები, როგორ იცვლება ადამიანის შემეცნების უნარი. მივიდნენ დასკვნამდე, რომ მხოლოდ  მოციმციმე არითმიის დამსახურებით, ცხადია სხვა გამომწვევ ფაქტორებთან ერთად მოციმციმე არითმიას 45% შეუძლია გაზარდოს შემეცნების დაქვეითების, ანუ კოგნიტური უნარების დაქვეითების რისკი ადამიანებში.
მათ გამოყვეს ადამიანები, რომელთაც უტარდებათ, მაგალითად საგულო გლუკოზიდებით მკურნალობა, ასეთ შემთხვევაში შემეცნების დაქვეითების რისკი მკვეთრად დაბალია, ან უტარდებათ შედედების საწინააღმდეგო საშუალებებით მკურნალობა და ასეთ შემთხვევაშიც შემეცნების უნარი მაქსიმალურად შენარჩუნებულია.