მთავარიბლოგიეს „პარაშოკები“ არის შხამი ბავშვისთვის, დედის ძუძუზე უკეთესი დედამიწაზე არაფერი არ არის...
ეს „პარაშოკები“ არის შხამი ბავშვისთვის, დედის ძუძუზე უკეთესი დედამიწაზე არაფერი არ არის გამოგონებული
ჯანდაცვის ექსპერტმა გიორგი ფხაკაძემ „ფეისბუქ ლაივის“ მეშვეობით ჩვილ ბავშვთა კვებაზე ისაუბრა და ძუძუთი კვების უპირატესობას გაუსვა ხაზი.
„ხელოვნურ კვებაში არის მარტივი მომენტი. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ დაიწყო უხილავი ომი. ის ეწინააღმდეგებოდა დიდ კომპანიებს, რომლებმაც ხელოვნური კვების კომერციალიზაცია გააკეთეს და ფორმულებს აკეთებენ.
ეს ერთის მხრივ, კარგია, დედებს და ოჯახებს ეხმარება. ბოლო 30 წლის განმავლობაში ძალიან ბევრი კვლევა ჩატარდა. ვრცელდება ინფორმაცია, რომ ხელოვნური კვება კარგია, ვიტამინებია. ეს არის ყველაფერი ტყუილი. ამ საზიზღრობის რეკლამას მე არ გავაკეთებ.
რაც შეეხება დედებს, მესმის, რომ ძალიან ბევრ დედას ფიზიკურად არ უყვარს ამის გაკეთება, მაგრამ ასევე, ეს კომპანიები მილიონებს ხარჯავენ იმიჯის შესაქმნელად, რომ დედა, რომელიც ხელოვნურ კვებას გამოიყენებს, ის თურმე კარგი დედაა.
ახალშობილი რომ იბადება, პედიატრთან მიდიხართ, ის გაძლევთ და გეუბნებათ, რომ ეს არის ძალიან კარგი ფორმულა. ეს არის, შხამს რომ მისცემ ადამიანს და ეუბნები, რომ ეს ძალიან კარგია შენთვის, მოიწამლე და მოწამლე შენი შვილები. თუ „ფეიქ ნიუსი” გინდათ, ეს არის, რომ ეს „პარაშოკი“ ძალიან კარგია ბავშვისთვის. ეს არის შხამი ბავშვისთვის. დედის ძუძუზე უკეთესი დედამიწაზე არაფერი არ არის გამოგონებული.
დედის ძუძუზე გაზრდილი ბავშვი არის უფრო ჭკვიანი. ეს არის დამტკიცებული და ეს არის ფაქტი. თუ თქვენი ბავშვი ხელოვნურ საკვებზეა გაზრდილი და ჭკვიანია, წარმოიდგინეთ, დედის ძუძუზე რომ ყოფილიყო, რა ჭკვიანი იქნებოდა. დასკვნები თვითონ შეგიძლიათ გააკეთოთ“ – აღნიშნა ფხაკაძემ.
წყარო: https://fortuna.ge/fortuna/post/es-parashokebi-aris-shkhami-bavshvistvis-dedis-dzudzuze-uketesi-dedamiwaze-araferi-ar-aris-gamogonebuli-giorgi-fkhakadze-khelovnur-kvebaze