„BA.2 ომიკრონის ვარიანტი არის 1.5 -ჯერ უფრო გადამდები, უფრო შეუძლია აცრილი…“ – გიორგი ფხაკაძე
„BA.2 ომიკრონისვარიანტიარის 1.5 -ჯერ უფრო გადამდები, ვიდრე “ორიგინალი” ომიკრონი (BA.1). ეს აჩვენა ახალმა კვლევამ დანიიდან, სადაც 8500 ოჯახი იყო შესწავლილი.
მუტირებული ომიკრონი (BA.2) ასევე უფრო იოლად არიდებს თავს ადამიანის იმუნურ თავდაცვის სისტემას (გადატანის თუ ვაქცინაციის შემდეგ).
დროზე აიცერით ბუსტერით …“, – წერს აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე.
#drpkhakadze Giorgi Pkhakadze
New Danish study: A study of 8,500 Danish households found that the BA.2 Omicron subvariant is 1.5 times more transmissible and has more immune escape properties, making it less effective against infection–compared to the BA.1 (original) Omicron variant.
“We conclude that Omicron BA.2 is inherently substantially more transmissible than BA.1 and that it also possesses immune-evasive properties that further reduce the protective effect of vaccination against infection.”
BA.2 accounted for 65% of all positive tests in Denmark
დანიურმა კვლევამაჩვენა, რომ Omicron კორონავირუსის ვარიანტის BA.2 ქვევარიანტი, რომელიც სწრაფადდაიპყრო დანიაში, უფრო გავრცელებულია, ვიდრე უფრო გავრცელებული BA.1 და უფრო შეუძლიააცრილი ადამიანების დაინფიცირება.
BA.2 ქვევარიანტით ინფიცირებული ადამიანები დაახლოებით 33%-ით უფრო მეტად აინფიცირებდნენს ხვებს, ვიდრე BA.1-ით ინფიცირებულებს.