მთავარიბლოგიამბობდა ფხაკაძე ბუსტერი უნდა ხალხსო… რატომ აფუჭებთ ამ საოცნებო ვაქცინას – რა...
ამბობდა ფხაკაძე ბუსტერი უნდა ხალხსო… რატომ აფუჭებთ ამ საოცნებო ვაქცინას – რა ხდება სოცქსელში მას…
გუშინ, ინფექციური საავადმყოფოს გენერალურმა დირექტორმა, თენგიზ ცერვაძემ ჟურნალისტებთან საუბრისას განაცხადა, რომ მოსახლეობამ ზურგი აქცია ვაქცინაციას და თავის ქვეყნას საბოტაჟს უწყობს.
„ადრე, სანამ ვაქცინის შემოტანა დაგვიანდა და სხვათა შორის, ისიც დაგვიანდა ამ ანგაჟირებული ადამიანების გამო, რომ ჩინური ვაქცინა არ უნდოდათ, პირდაპირ გამოდიოდნენ და ამბობდნენ: „მე გავიკეთებ მხოლოდ „ფაიზერს“ და ამიტომ სახელმწიფომ დააგვიანა შემოტანა. ახლა, „ფაიზერი“ გვაქვს სწორედ ყველაზე მეტი. „ფაიზერი“ ფუჭდება, ვადა გაუდის და რას შვრებით, ხალხო! ადამიანი „ფაიზერს“ გააფუჭებს?! მაშინ აჩუქებს სხვას, ვისაც ჩვენზე მეტი პასუხისმგებლობა აქვს და ვინც ამას გამოიყენებს. გვაქვს „სინოვაკი“, „სინოფარმი“, „ასტრაზენეკა“, მივიღებთ „ჯონსონ და ჯონსონს“. მე ვერ გავიგე, მართლა საბოტაჟს აწყობთ?! რას აკეთებთ?!“, – აღნიშნა ცერცვაძემ.
ამ განცხადებას საზოგადოების მხრიდან არაერთგვაროვანი რეაქცია მოყვა. ნაწილი ფიქრობს, რომ თუ აუცრელი ადამიანი კორონავირუსით დაინფიცირდა, მისი მკურნალობა სახელმწიფომ არ უნდა დაააფინანსოს.
„მაინც გვიფუჭდება ეს საოცნებო “ფაიზერი” და ბუსტერით მე და ჩემნაირები მაინც აგვცერით, ვინც ჯერ კიდევ მაშინ ავიცერით, როცა ექიმებსაც კი ეშინოდათ!..“;
ამბობდა ფხაკაძე ბუსტერი უნდა ხალხსო… რატომ აფუჭებთ ამ საოცნებო ვაქცინას. ავმა ძაღლმა არც თვითონ ჭამა, არც სხვას აწამაო“ ისეა ქართველი ხალხის საქმე“;
„ჰოდა ვინც იმას ვერ ხვდება რომ აცრით მინიმუმ სასუნთქ აპარატზე არ შეაერთებენ, საიდანაც ჯერ ცოცხალი არავინ მოუხსნიათ, იმას ვერც მე და ვერც მამაზეციერი ვეღარ მოიყვანს ჭკუაზე და იფიქრეთ მაშინ ბუსტერზე! რატომ აფუჭებთ ერთერთ საუკეთესო ვაქცინას?“;
„ყველა ვინც კი აწი დაავადდება ე.ი. არ აიცრა და ანტივაქსერია, 1 თეთრიც კი არ უნდა დაიხარჯოს უკვე ასეთებზე სახელმწიფომ და არ უმკურნალონ, ვნახოთ როგორ ისუნთქებენ 70 სატურაციით სახლებში, გაიგუდონ უჟანგბადოთ“;
„მხოლოდ ერთი გზა რჩება ასეთ შემთხვევაში, შეიქმნას ბაზა,სადაც წერილობითი განცხადება შევა ყველასი, ვინც აცრის წინააღმდეგია, ეს მათი უფლებაა, მაგრამ, დაინფიცირების შემთხვევაში არ დააფინანსოს სახელმწიფომ არცეთი თეთრით“;
„გაფუჭებას უმჯობესი იქნება რომელიმე ჩვენზე ღარიბ ქვეყანას აჩუქოთ პატივცემულო“, – წერენ განცხადების კომენტარებში.
მოცემულ საკითხთან დაკავშირებით კომენტარი ჯანდაცვის მინისტრმა, ეკატერინე ტიკარაძემაც გააკეთა. მისივე თქმით, ინფორმაცია, რომ Pfizer-ის გარკვეულ პარტიას ნოემბრის ბოლოს ვადა გასდის – სიმართლეს არ შეესაბამება.
„ეს ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება და აქედან გამომდინარე, მე ვარწმუნებ ჩვენს მოსახლეობას, რომ მათ არა აქვთ რისკი იმის, რომ აიცრან ვადაგასული ვაქცინით და არც იმის რისკი არსებობს ქვეყანაში, რომ Pfizer-ს მოხმარების გარეშე გაუვიდეს ვადა და შესაბამისად, რა თქმა უნდა, ეს იქნება ძალიან დიდი დანაშაული და ამ დანაშაულს ჩვენ არ დავუშვებთ,” – განაცხადა ეკატერინე ტიკარაძემ.
ამ მომენტისთვის, საქართველოში „ფაიზერის“ 818 812 დოზაა.
წყარო: https://old.primetime.ge/ambobda-fkhakadze-busteri-unda-khalkhso-ratom-afutchebt-am-saotsnebo-vaqtsinas-ra-khdeba-sotsqselshi-mas-shemdeg-rats-gairkva-rom-faizers-vada-gasdis/