საქართველოში არსებული რეგულაციების მიხედვით (ომიკრონამდე მიღებული), კოვიდგადატანილები 2-ჯერ იცრებიან ….
ეს ისე, ინფორმაციისთვის …
ყველაფერი იცვლება… და არსებული რეგულაციების გადახედვა უნდა მოხდეს. ეს არის ჩემი მოსაზრება არსებული მონაცემების საფუძველზე…
მე არავისთან დაპირისპირება არ მაქვს, ვინაიდან დაპირისპირების საგანი არ არსებობს.
ჩვენ ყველა ვუპირისპირდებით ერთ მტერს და ეს არის კოვიდი.
“კოვიდგადატანილი პაციენტი 30 დღეში ექვემდებარება ვაქცინაციას და აცრა უნდა ჩატარდეს ორი დოზით” – ჯანდაცვის მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ გაბუნია
„საბოლოო გადაწყვეტილება – არის თუ არა ბუნებრივი გზით მიღებული იმუნიტეტი უფრო მყარი და ხანგრძლივი, ვიდრე ხელოვნური გზით, არ არსებობს. ამიტომ, კომბინაცია ბუნებრივს პლიუს ხელოვნური განიხილება, როგორც პოტენციურად ყველაზე უფრო ხანგრძლივი დაცვის მატარებელი კომბინცია, ამიტომ ვთვლი, რომ ის ადამიანები, რომელებიც კორონავირუსს გადაიტანენ და 1 თვის შემდეგ ორჯერადად აიცრებიან, ალბათ, მიიღებენ მაქსიმალურ დაცვას, რაც არის შესაძლებელი დღევანდელ პირობებში.“- განმარტავს იმუნიზაციის ტექნიკურ მრჩეველთა ეროვნული ჯგუფის ხელმძღვანელი, ივანე ჩხაიძე.
“მოგეხსენებათ, ინციფირებიდან აცრისთვის 120 დღე არის დაშვებული. ამ კვირაში ეს შეიცვლება და შემცირდება 30 დღემდე. ამიტომ ყველას შეეძლება, უფრო სწრაფად აიცრას. […] მალე ალბათ, მინისტრის ბრძანებას ამ კვირაში მოეწერება ხელი”, – თქვა დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის გენერალურმა დირექტორემ, ამირან გამყრელიძემ.
„2021 წლის თებერვლამდე ვინც კოვიდი გადაიტანა, მათ განსაკუთრებით ვთხოვ, დაიჭირონ თადარიგი ვაქცინაციაზე. სურვილის შემთხვევაში კოვიდის დადასტურებიდან 30 დღეში შესაძლებელია ვაქცინაციის ჩატარება. იყავი დაცული!” – აღნიშნავს ალერგოლოგ-იმუნოლოგი ბიძინა კულუმბეგოვი.
პროტოკოლი:
საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან დევნილთა, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალურ იდაცვის მინისტრის. ბრძანება №01-66/ნ. 2021 წლის 21 ივლისი
სტატიები:
„20 თებერვლამდე %20 ვინც %20 კოვიდი %20 გადაიტანა,%20 მათ %20 განსაკუთრებით %20ვთხოვ, %20 დაიჭირონ %20 თადარიგი %20 ვაქცინაციაზე“, – წერს აკრედიტაცია საზღვრების გარეშე“ ხელმძვანელი, პროფესორი გიორგი ფხაკაძე.
READ  მზის ენერგია - გათბობის ბუნებრივი და ჯანსაღი წყარო
დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის მოადგილემ, პაატა იმნაძემ განაცხადა:
„კორონავირუსის შემდგომი ვარიანტები უფრო მსუბუქი იქნება. 2022 წელი იქნება პანდემიის ბოლო წელი, შემდეგში კორონა სეზონურ ვირუსად გადაიქცევა“.
საზოგადოების კითხვას, – როდის დასრულდება პანდემია, აბათილებს თუ არა ვაქცინას კორონავირუსი, წარმოიქმნება თუ არა ახალი მუტაციები?
პაატა იმნაძემ საპასუხოდ განაცხადა:
„თუ შეიძლება, ბატონი გიორგის {ფხაკაძე} გამონათქვამებზე კომენტარს ნუ მთხოვთ. კოვიდის დროს ვაქცინა არ ბათილდება, პირიქით იმუნიტეტი მატულობს. კორონავირუსი არის რნმ ვირუსი. რნმ ვირუსებში ძალიან ბევრი მუტაცია ხდება. ვირუსს არ აწყობს, – ჩვენ მოგვკლას, მას გამრავლებისთვის ორგანიზმი სჭირდება. მუტაციები სულ მოხდება. „ომიკრონით“ რეინფიცირება საქართველოში არ დადასტურებულა. სადაც ადრე „ომიკრონი“ გავრცელდა, „ომიკფრონით“ რეინფიცირების შემთხვევები აღწერილია. დელტა მეორედაც შესაძლებელია, თუმცა იშვიათად. შესაძლოა, „ომიკრონის“ გადატანის შემდეგ ადამიანები ერთ თვეში, მისი ქვევარიანტით დაინფიცირდნენ, რომელიც უფრო სწრაფად ვრცელდება“.