მთავარიჯანსაღი კვებაროდის უნდა ჩავრთოთ ხორცი ბავშვთა კვებაში და რა ფორმით
როდის უნდა ჩავრთოთ ხორცი ბავშვთა კვებაში და რა ფორმით
ბავშვის ჯანსაღი განვითარებისათვის დაბალანსებული და მრავალფეროვანი კვება ძალიან მნიშვნელოვანია. ხორცი ერთ-ერთი აუცილებელი პროდუქტია, რომელიც ბავშვს უზრუნველყოფს ცილით, რკინითა და ვიტამინებით.
ხორცი როდის უნდა ჩართოთ ბავშვთა კვებაში? მშობლებისთვის ხშირად ჩნდება კითხვა – და რა ფორმით არის ყველაზე უსაფრთხო და სასარგებლო?
როდის არის რეკომენდებული ხორცის დამატება ბავშვის მენიუში?
პედიატრები გვირჩევენ, რომ ბავშვის კვებაში ხორცის ჩართვა შეიძლება 6 თვიდან, როდესაც იწყება დამატებითი კვების ეტაპი. ამ დროისთვის ბავშვის ორგანიზმს უკვე სჭირდება ისეთი მნიშვნელოვანი ნივთიერებები, როგორიცაა:
ჰემური რკინა – აუცილებელია სისხლის ჯანმრთელობისთვის.
ცილები – ზრდისა და განვითარებისთვის.
B ჯგუფის ვიტამინები – ნერვული სისტემის გამართული მუშაობისთვის.
რომელი ხორცის სახეობით უნდა დავიწყოთ?
პირველ ეტაპზე რეკომენდებულია მჭლე ხორცის გამოყენება, რადგან ის უფრო მარტივად ასათვისებელია:
ქათამი – მსუბუქი და ნაზი ტექსტურის გამო.
ინდაური – ჰიპოალერგენული და რკინით მდიდარი.
საქონლის ხორცი – განსაკუთრებით სასარგებლოა რკინის მაღალი შემცველობით.
კურდღლის ხორცი – ადვილად მოსანელებელი და ნაზი.
რა ფორმით შევთავაზოთ ხორცი ბავშვს?
6-7 თვის ასაკში ხორცი უნდა იყოს პიურეს სახით. პირველ რიგში, ხორცი კარგად უნდა მოიხარშოს, შემდეგ კი ბლენდერით ან საჭყლეტით უნდა გადაიქცეს ნაზ პიურედ.
შეიძლება შეურიოთ ბოსტნეულის პიურეში, რათა გემო უფრო რბილი და სასიამოვნო გახდეს.
8-9 თვიდან შესაძლებელია ხორცის პატარა ნაჭრებად მიცემა, მაგრამ დარწმუნდით, რომ ისინი საკმარისად რბილია და ადვილად საღეჭი.
1 წლიდან ბავშვს უკვე შეუძლია დააგემოვნოს ოდნავ მსხვილი ნაჭრებიც, მაგრამ მაინც ყურადღება უნდა მიაქციოთ ხორცის სირბილეს.
რამდენი ხორცი უნდა მიიღოს ბავშვმა?
ხორცის რაოდენობა ასაკის მიხედვით იზრდება:
6-7 თვე – დაახლოებით 10-15 გრამი ხორცი დღეში.
8-12 თვე – 20-30 გრამი.
1 წლის შემდეგ – 40-50 გრამი.
როგორ მოვამზადოთ ხორცი?
მთავარი პრინციპია, რომ ხორცი უნდა იყოს:
კარგად მოხარშული – უმი ან ნახევრად შემწვარი ხორცი ბავშვისთვის დაუშვებელია.
მარილისა და სანელებლების გარეშე – ბავშვის თირკმელები ჯერ ბოლომდე არ არის განვითარებული.
READ  როგორი ხაჭო უფრო სასარგებლოა? -ცხიმიანი თუ უცხიმო
უცხიმო და ნაზი – მძიმე და ცხიმიანი ხორცი ბავშვისთვის რთულად მოსანელებელია.
ხორცის სწორად და დროულად ჩართვა ბავშვის კვებაში ხელს უწყობს მის ჯანმრთელ ზრდას, იმუნიტეტის გაძლიერებას და სწორ განვითარებას. მთავარია, მშობლებმა დაიცვან პედიატრის რეკომენდაციები, აირჩიონ ხარისხიანი ხორცი და სათანადოდ დაამუშავონ იგი ბავშვის ასაკის შესაბამისად.
გახსოვდეთ, თითოეული ბავშვი ინდივიდუალურია, ამიტომ სასურველია დამატებითი კვების დაწყებისას კონსულტაცია გაიაროთ ბავშვის ექიმთან.