მთავარისხვა-ამბები„შესაძლოა, თბილად ჩაცმით ხელი შევუწყოთ ბავშვის გაციებას - ეს ორგანიზმის გადახურების...
„შესაძლოა, თბილად ჩაცმით ხელი შევუწყოთ ბავშვის გაციებას – ეს ორგანიზმის გადახურების რისკს ზრდის და შესაძლოა, სითბური დაკვრა მიიღოს ბავშვმა“
გადაცემა  „დილა მშვიდობისა საქართველო“
გავრცელებული მითები ბავშვების სეზონურ გაციებასა და მისი მკურნალობის გზების შესახებ
საუბრობს პედიატრი ანა მაღრაძე:
თბილად ჩაცმა ბავშვს იცავს თუ არა გაციებისგან
„ზედმეტად თბილად ჩაცმა არ გვიცავს გაციებისგან. იწვევს ორგანიზმის გადახურებას, შემდეგ ამას მოჰყვება ორთქლის გამოყოფა, რასაც თან ახლავს კანის გაგრილება და  შესაძლოა, თბილად ჩაცმით ხელი შევუწყოთ ბავშვის გაციებას“.
გაციებული ბავშვის გარეთ გაყვანა არ შეიძლება
ჩვენ პაციენტებს ვეუბნებით, ამინდი თუ შესაბამისია და ბავშვს არ აქვს მაღალი ტემპერატურა, ხშირად გაიყვანონ გარეთ.”
გაციებული ბავშვის დაბანა არ შეიძლება
„გაციებული ბავშვის დაბანა აუცილებელია“.
სიცივის დროს ფეხზე თბილად ჩაცმა აუცილებელია
„ფეხზე თბილად ჩაცმა არ არის აუცილებელი, განსაკუთრებით ავადობის პერიოდში. ხშირად, როდესაც ბავშვს აქვს მაღალი ტემპერატურა, გაწითლებულია სახეზე და აცვია უამრავი ტანსაცმელი, ეს ორგანიზმის გადახურების რისკს ზრდის, რა დროსაც, შესაძლოა, სითბური დაკვრა მიიღოს ბავშვმა“.
აბაზანის მიღების შემდეგ ბავშვის გარეთ გაყვანა არ შეიძლება
„თუ ბავშვი თბილი აბაზანიდან ახალი გამოსულია, მაშინვე მისი გარეთ გაყვანა არ არის რეკომენდებული, შეიძლება განვითარდეს რომელიმე ინფექცია. როდესაც სხეულის ტემპერატურა შეეგუება გაგრილებას, მაშინ შეგვიძლია გავიყვანოთ, დაახლოებით ნახევარი საათის შემდეგ“.
სიცხიანი ბავშვის გარეთ გაყვანა არ შეიძლება
„ზოგადად, ცხელება არის ორგანიზმის რეაქცია გარკვეულ გამღიზიანებელზე, შესაბამისად, ამას ყველა ინდივიდი აღიქვამს ინდივიდუალურად. შეიძლება, ბავშვი 37.5 გრადუსზე ძალიან ცუდად გრძნობდეს თავს და შესაძლოა, სხვა ბავშვი 38 გრადუსზეც  ძალიან აქტიური იყოს. თუ ბავშვი აქტიური და ენერგიულია, შეგვიძლია გავაგრილოთ, გავიყვანოთ გარეთ.
40 დღემდე ბავშვის ზამთარში გარეთ გაყვანა არ შეიძლება
„ესეც არასწორია. ახალშობილობის ასაკიდან ვიწყებთ სუფთა ჰაერზე სეირნობას, სეზონს მნიშვნელობა არ აქვს. გაყვანას ვიწყებთ გარკვეული დროით, ადაპტირების ხარჯზე ვზრდით დროის მონაკვეთს. ზაფხულში თუ გაგვყავს 3-4 საათით, ზამთარში შეგვიძლია დავყოთ და ეტაპობრივად გავიყვანოთ დღის მანძილზე“