მთავარისხვა-ამბები„საყურადღებოა 14 წლამდე ბავშვებში!“
„საყურადღებოა 14 წლამდე ბავშვებში!“
საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი, აკრედიტაცია კანადას წარმომადგენელი საქართველოში გიორგი ფხაკაძე ამბობს, რომ ბავშვთა პნევმონიის შემთხვევების ზრდაა.
„საყურადღებოა 14 წლამდე ბავშვებში!
ნიდერლანდები, დასავლურ ქვეყნებს შორის, რომელიც ასევე აჩვენებს ბავშვთა პნევმონიის შემთხვევების ზრდას მათ მოსახლეობაში, ისევე როგორც ჩინეთის ხელისუფლებამ აჩვენა (დღეს დავდე პოსტი/ვიდეო).
ნიველის ინსტიტუტმა 46 კვირის განმავლობაში (13-19 ნოემბერი) აჩვენა პნევმონიის 103 შემთხვევა 100 000 ბავშვზე (5-14 წლის ასაკში), წინა კვირაში კი 83 შემთხვევა 100 000 ბავშვზე იყო. ეს მაჩვენებელი მნიშვნელოვნად აღემატება შარშენდელ მაჩვენებელს. 100 000-ზე 60 შემთხვევის პიკს“, – აცხადებს გიორგი ფხაკაძე.
The Netherlands among the first Western countries also displaying a surge of pediatric pneumonia cases in their population, similar to what Chinese authorities have reported. The Nivel institute reported for week 46 (13-19 November) 103 pneumonia cases per 100,000 children (aged 5-14), compared to 83 per 100,000 children the week before. The levels are significantly higher than the peak of 60 cases per 100,000 reached in the country in 2022 after five more weeks later.
READ  როგორ შევარჩიოთ სამზარეულოს ფერი
მიხეილ სარჯველაძე საერთაშორისო კონფერენციაში – „მშვიდობისა და ნდობის წელი: საერთაშორისო ქმედებების განვითარება ბავშვებისთვის“, მონაწილეობს