მთავარიბლოგიროგორ მოვიმატოთ წონაში, ჯანსაღი კვების პრინციპების გათვალისწინებით
როგორ მოვიმატოთ წონაში, ჯანსაღი კვების პრინციპების გათვალისწინებით
დღეს მსოფლიოში, ჭარბწონიანობის პრობლემა 2 მილიარდამდე ადამიანს აწუხებს. თუმცა, ზოგიერთს ნორმაზე დაბალი წონა აქვს და 1 კგ-ის მომატებაც მათთვის სერიოზულ სირთულეს წარმოადგენს.
მითუმეტეს, თუ წონის მომატება ჯანსაღი კვებით და არა „ჯანქ ფუდის“ მიღების გზით სურთ.რა გზებს უნდა მიმართოთ იმისთვის, რომ წონა ჯანსაღად მოიმატოთ?
მიიღეთ მეტი კალორია, ვიდრე წვავთ. წონის მატებისთვის აუცილებელი პირობაა ყოველდღიურად იმაზე მეტი კალორია მიიღოთ, ვიდრე წვავთ. შესაბამისად, რაც მეტია თქვენი ფიზიკური აქტივობა, მით მეტი კალორიის მიღება გჭირდებათ.
მიიღეთ ჯანსაღი საკვები. იმისთვის, რომ წონა თქვენი ჯანმრთელობისთვის ზიანის გარეშე მოიმატოთ, საჭიროა მიირთვათ ჯანსაღი საკვები. მართალია, ბურგერები, კარტოფილი ფრი და მსგავსი საკვები საკმაოდ კალორიულია, მაგრამ ისინი დიდი რაოდენობით შაქარს, მარილს და გაჯერებულ ცხიმებს შეიცავენ. უკეთესია მიიღოთ კალორიებით მდიდარი პროდუქტები: პარკოსნები, ბურღულეული, კარტოფილი, ბრინჯი, პური, ჩირი, ავოკადო, თევზი, თხილეული, თხილის კარაქი, რძე, ყველი, პასტა, ორგანული ზეთი, სხვადასხვა თესლი… რა თქმა უნდა, ხილის და ბოსტნეულის მიღება არ უნდა დაივიწყოთ, რადგან ისინი თქვენი ორგანიზმისთვის აუცილებელ მიკრო ნუტრიენტებს შეიცავენ. თუმცა, პრიორიტეტი მაღალკალორიულ საკვებს მიანიჭეთ.
როგორ მოვიმატოთ წონაში, ჯანსაღი კვების პრინციპების გათვალისწინებით | შენი სუფრა
იკვებეთ უფრო ხშირად. იკვებეთ დღეში მინიმუმ 3-ჯერ. თითოეულ ჯერზე მიიღეთ დიდი რაოდენობით ცილები, ცხიმები და ნახშირწყლები. თუ ძალიან დიდი ულუფების მიღება არც ისე სასიამოვნოდ გეჩვენებათ, იკვებეთ უფრო ხშირად (5-6ჯერ), რათა კალორიების საკმარისი რაოდენობა მიიღოთ. მოერიდეთ ინტერვალურ შიმშილს. წახემსების დროსაც კალორიებით მდიდარი საკვები და სასმელი მიიღეთ. მაგალითად, მაღალკალორიული სმუზი, ბანანი, ტოსტი მიწისთხილის კარაქით, რძე (შეიცავს როგორც ცილებს, ასევე ცხიმებსა და ნახშირწყლებს), მაფინი და სხვა.
READ  Грузинских антиваксеров финансирует Россия? – дискуссия в соцсетях Грузии (кому то явно насолил :) )