მთავარიბლოგირა მომსახურებას სთავაზობს აგროტურიზმი ტურისტებს საქართველოში
რა მომსახურებას სთავაზობს აგროტურიზმი ტურისტებს საქართველოში
ორ ქედსა და ორ ზღვას შორის მოქცეული კავკასიის გული, საქართველო, უკვე ასობით წელია აჯადოებს მსოფლიოს ყველა კუთხიდან ჩამოსულ სტუმრებს უძველესი ტრადიციებით, თვალწარმტაცი პეიზაჟებითა და საუცხოო მასპინძლობით.
უკანასკნელი წლების მანძილზე (პანდემიის გამოკლებით, რა თქმა უნდა) მოგზაურობა საქართველოში უფრო და უფრო პოპულარული ხდება, იზრდება ტურისტებისა და მათ მიერ აქ გატარებული დროის რაოდენობა, ის აქტივობები კი, რომლებსაც შიდა თუ გარე ტურისტები უთმობენ დროს უფრო და უფრო მრავალფეროვანი და დასამახსოვრებელი ხდება.
აქტიურ დასვენებასთან ერთად თუ ქვეყნის ბიოსფეროს უფრო ახლოდან შესწავლა, მის მოვლაში მონაწილეობის მიღება და ქვეყნის სამეურნეო ტრადიციების გაცნობა გსურთ, კარგი იქნება თუ აგროტურიზმზე დაფიქრდებით, რადგან იგი მოგცემთ საშუალებას გაეცნოთ ადგილობრივ კულტურას, ფოლკლორს, ავთენტურ კულინარიასა და რეალურ მეწარმეთა ცხოვრებას.
მიუხედავად იმისა, რომ აგროტურიზმი საქართველოში ჯერ კიდევ ახლა იკიდებს ფეხს, ქვეყნის მრავალი, ერთმანეთისგან განსხვავებული და ჟამთა სვლის მიუხედავად კარგად შემონახული სამეწარმეო მეთოდები და ჩვეული სტუმართმოყვარეობა იმაზე მიუთითებს, რომ ამ სექტორში საქართველოს ულევი პოტენციალი გააჩნია. მეტიც, ხშირად რეგიონებში სტუმრობისას გაუცნობიერებლად სწორედ რომ აგროტურიზმში ვერთვებით – ლოკალურ ფერმერებსა ვეცნობით, მათ საქმიანობას ვაკვირდებით, ვსვამთ შეკითხვებს და რა საკვირველია დახმარებასაც ვცდილობთ როგორც შეგვიძლია.
რა მომსახურებას სთავაზობს აგროტურიზმი ტურისტებს საქართველოში | შენი სუფრა
აგროტურიზმი ულევი რაოდენობით აქტივობებს შეიძლება მოიცავდეს, დაწყებული სპეციალიზებული მუზეუმებისა და ფესტივალების სტუმრობით, დამთავრებული კონტაქტური ზოოპარკებით, თუმცა აგროტურიზმი საქართველოში განსაკუთრებით რამდენიმე მიმართულებით არის განვითარებული. ესენია:
მეღვინეობა, ხეხილი და ბოსტნეული, მეცხოველეობა.
READ  „საქართველოს ჯანდაცვაში იმდენი პრობლემაა, ფაქტიურად, საქართველოს ჯანდაუცველობა გვაქვს“