მთავარიბლოგირატომ უნდა მივიღოთ ყოველ დილით, უზმოზე წყალი?
რატომ უნდა მივიღოთ ყოველ დილით, უზმოზე წყალი?
წყალი სიცოცხლის აუცილებელი ნაწილია. ადამიანის სხეულის 70% წყალია, ამიტომ გასაკვირი არ არის, რომ ყოველდღიურად უნდა დალიოთ წყალი ჯანსაღი სხეულის შესანარჩუნებლად.
ექსპერტები ამბობენ, რომ გაღვიძებისას წყლის დალევას ჯანმრთელობისთვის ბევრი სარგებელი მოაქვს. დილით წყლის დალევა თქვენს ორგანიზმს ღამის დეჰიდრატაციისგან გათავისუფლებაში ეხმარება. დეჰიდრატაციამ შეიძლება ჯანმრთელობის მრავალი პრობლემა გამოიწვიოს. წყლის დალევა დაგეხმარებათ ჯანსაღი რუტინის ჩამოყალიბებაში და ჰიდრატაციის შენარჩუნებაში მთელი დღის განმავლობაში.
ზოგიერთი ექსპერტი თვლის, რომ უმჯობესია დალიოთ 1 ჭიქა წყალი და შემდეგ დაელოდოთ მინიმუმ 45 წუთი, სანამ რაიმე სხვას მიირთმევთ. ყოველთვის უნდა დაიწყოთ დილა წყლიღ და გააგრძელოთ მისი დალევა მთელი დღის განმავლობაში.
რატომ უნდა მივიღოთ ყოველ დილით, უზმოზე წყალი? | შენი სუფრა
რა სარგებლობა მოაქვს დილით წყლის დალევას?
• უკეთესი კანი – დეჰიდრატაციამ შეიძლება ნამდვილად დააზიანოს თქვენი კანი. დილით წყლის დალევა გამოიწვევს კანის უკეთ დატენიანებას და ნაოჭების შემცირებას, გაზრდის თქვენი კანის ბუნებრივ ბზინვარებას.
• უკეთესი თმა – თქვენი თმის 25% წყალია. წყალის ცოტა რაოდენობამ შეიძლება ის მშრალი და მტვრევადი გახადოს. დილით წყლის დალევამ შეიძლება მისი ბზინვარება და ძალა გაზარდოს.
• Წონის დაკლება – წყალს არ აქვს კალორიული შემცველობა, მაგრამ დაგეხმარებათ თავი სავსედ იგრძნოთ. საკმარისი წყლის დალევა თავიდან აგაცილებთ ზედმეტ ჭამას.
• გაუმჯობესებული მეტაბოლიზმი – როცა წყალს უზმოზე დალევთ თქვენი მეტაბოლიზმი შეიძლება 25%-მდე გაიზარდოს. სწრაფი მეტაბოლიზმი სხეულს მეტ ენერგიას შესძენს.
• გაზრდილი ენერგია – გარდა იმისა, რომ გაზრდილი მეტაბოლიზმის შედეგად მეტად ენერგიული ხართ, უზმოზე წყლის დალევა ასევე ზრდის სისხლის წითელი უჯრედების რაოდენობას. ეს უჯრედები კი თქვენს ორგანიზმში ენერგიის რაოდენობა ზრდის.
• გაძლიერებული იმუნური სისტემა – უზმოზე წყლის დალევა ლიმფური სისტემის დაბალანსებას უწყობს ხელს, რაც თქვენი იმუნური სისტემის მნიშვნელოვანი ნაწილია. ის თქვენს ორგანიზმს ინფექციებთან ბრძოლაში ეხმარება.
• თირკმლის ნაკლები ქვები – წყალი აზავებს მჟავას თირკმელებში, ამიტომ ნაკლები ქვები წარმოიქმნება.
• გაწმენდილი ნაწლავები – საუზმის წინ წყლის დალევა ხელს უწყობს ნაწლავების გამოდევნას ყოველ დილით. ეს ხელს შეუწყობს მავნე ბაქტერიების დაგროვებას. ის ასევე ეხმარება თქვენს ნაწლავებს საკვები ნივთიერებების უფრო სწრაფად ათვისებაში.
• იზრდება ტოქსინების გამორეცხვა – ბევრი წყლის დალევა დაგეხმარებათ სხეულის ყველა უბნიდან ტოქსინების გამოდევნაში. ეს ხელს შეუწყობს თქვენს იმუნურ სისტემას და მთლიანობაში უკეთესად იგრძნობთ თავს.
• დაქვეითებული გულძმარვა – დილით წყლის დალევა კუჭის მჟავას გაათხელებს და საჭმლის მონელებაში დაგეხმარებათ.
• ნაკლები თავის ტკივილი – დეჰიდრატაცია ჩვეულებრივ იწვევს თავის ტკივილს. წყლის დალევით, პირველ რიგში, შეგიძლიათ შეამციროთ თავის ტკივილის რაოდენობა.
READ  „რატომ აკეთებთ ამას?!“ – გიორგი ფხაკაძე საქართველოში შექმნილ მძიმე ეპიდვითარებასთან დაკავშირებით
წყალი მთელი დღის განმავლობაში უნდა მიიღოთ თქვენი სხეულის ჯანმრთელობის შესანარჩუნებლად. სცადეთ და ნახეთ, როგორ გაუმჯობესდება ამით თქვენი ჯანმრთელობა.