მთავარიბლოგინაყინი და ტკბილეული - დასაშვები დოზა ბავშვებში
ნაყინი და ტკბილეული – დასაშვები დოზა ბავშვებში
ზაფხულის ცხელი დღეები ბავშვებისთვის არაერთი მიზეზით გამორჩეულია. ამ პერიოდის ერთ-ერთი მთავარი ნაწილი გახლავთ – ნაყინი და ტკბილეული,
ნაყინი და ტკბილეული ბავავებისათვის და არა მარტო მათთვის სიამოვნებისა და განტვირთვის საშუალებაა. თუმცა, ამავდროულად, მათმა არასათანადო მოხმარებამ შესაძლოა ჯანმრთელობის პრობლემები გამოიწვიოს. ქვემოთ განხილულია, თუ რა დოზით უნდა მიეცეს ნაყინი და ტკბილეული ბავშვებს, რომ მათ უსაფრთხოდ ისარგებლონ ამ სიამოვნებით.
ნაყინი და ტკბილეული და მათი  მნიშვნელობა ბავშვების კვებაში
ნაყინი და  ტკბილეული, მრავალფეროვნებას ამატებს ბავშვების ყოველდღიურ კვებას. ნაყინში შემავალი ძირითადი ინგრედიენტები, როგორიცაა რძე და ნაღები, შეიცავს კალციუმს და ვიტამინებს, რაც საჭიროა ბავშვების ორგანიზმის სწორად განვითარებისთვის. თუმცა, ნაყინის ძირითადი პრობლემა მისი მაღალი შაქრისა და ცხიმის შემცველობაა, რაც შესაძლოა ზედმეტად მიღების შემთხვევაში ჯანმრთელობაზე უარყოფითად იმოქმედოს.
რეკომენდებული დოზა ნაყინის მიღებისას
სპეციალისტების რეკომენდაციით, ბავშვებმა ყოველდღიურად არ უნდა მიიღონ მეტი 50-70 გრამი ნაყინი. ეს რაოდენობა საკმარისია, რომ ბავშვმა ისიამოვნოს და საჭირო ნივთიერებები მიიღოს, თუმცა არ მიაწვდის ზედმეტად მაღალ შაქარს ან ცხიმებს.
ნაყინი და ტკბილეული და მათი როლი ბავშვის რაციონში
ტკბილეული, როგორიცაა შოკოლადი, ნუგა და ჟელიბონი, ბავშვების საყვარელი სასუსნავია, მაგრამ მისი დიდი რაოდენობით მიღებამ შესაძლოა სერიოზული პრობლემები გამოიწვიოს, მათ შორის კბილების კარიესი, დიაბეტი და სიმსუქნე.
ტკბილეულის დასაშვები დოზა
ბავშვებში ტკბილეულის მიღების რეკომენდებული რაოდენობაა 25-30 გრამი დღეში. უმჯობესია, თუ ამ დოზას არ გადააჭარბებენ და ტკბილეული მიირთვან მხოლოდ დროდადრო, ძირითადად დაბადების დღეების და სხვა განსაკუთრებული ღონისძიებების დროს.
ალტერნატიული ტკბილეული ზაფხულში
ზაფხულში, როდესაც ცხელა, კარგია თუ ბავშვები არჩევანს გააკეთებენ უფრო ჯანსაღ ალტერნატივაზე, როგორიცაა ხილის სალათები, ბუნებრივი წვენები და ჩირი. ამგვარად, ბავშვები მიიღებენ საჭირო ვიტამინებს და მინერალებს, რომლებიც მათი ორგანიზმისთვის აუცილებელია.
ნაყინი და ტკბილეული ბავშვის კვებაში შესაძლებელია, რომ არსებობდეს, თუმცა მნიშვნელოვანია მათ მიერ დასაშვები დოზების დაცვა. მშობლებმა უნდა იზრუნონ, რომ მათი შვილები ჯანსაღი ალტერნატივებითაც ისარგებლონ და ზედმეტად არ მიირთვან ტკბილეული. ეს დაეხმარება მათ, ჯანმრთელობა და ენერგიულობა შეინარჩუნონ ზაფხულის პერიოდში.