გააცხელეთ ღუმელი 180C/160C ტემპერატურაზე. მოატავსეთ 20 სმ ზომის გამოსაცხობ ფორმაზე საცხობი პერგამენტი. ცალკე ათქვიფეთ ზეთი, იოგურტი, კვერცხი, ვანილი და ცედრა. თასში აურიეთ ფქვილი, შაქარი, დარიჩინი და მუსკატის კაკალი მწიკვ მარილთან ერთად. შაქრის ნატეხი დაუმატეთ, რამდენჯერმე მოურიეთ თასს, რომ ზედაპირზე ამოვიდეს.
ნაბიჯი 2
დაუმატეთ სველი ინგრედიენტები მშრალში, სტაფილოს, ქიშმიშის და თხილის ნახევართან ერთად. კარგად აურიეთ, რომ გაერთიანდეს, შემდეგ გაყავით ფორმებს შორის.
ნაბიჯი 3
გამოაცხვეთ 25-30 წუთის განმავლობაში ან სანამ ნამცხვრის ცენტრში ჩარსობილი ხის ჩხირი სუფთა არ გამოვა. თუ რომელიმე სველი ნარევი მიეკრა, შეაბრუნეთ ღუმელში 5 წუთის განმავლობაში, შემდეგ კვლავ შეამოწმეთ. დატოვეთ ფორმებში გასაცივებლად.
ნაბიჯი 4
კრემის გასაკეთებლად კარაქი და შაქარი ავთქვიფოთ ერთგვაროვან მასამდე. დაუმატეთ ნახევარი რბილი ყველი და ისევ ათქვიფეთ, შემდეგ დაუმატეთ დანარჩენი. ამოიღეთ ნამცხვარი ფორმებიდან და სენდვიჩით ორად გაჭერით. ნაჭრებდ შორის და ზემოდან მოასხით კრემი და მოაყარეთ დარჩენილი ნიგოზი. ინახება მაცივარში ხუთ დღემდე. უმჯობესია მიირთვათ ოთახის ტემპერატურაზე.
მკვებავი ერთეული ერთ პორციაზე: