მთავარისამზარეულოს აქსესუარებისამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა ემიგრანტებისა და ლტოლვილებისთვის - მიწვეული სტუმარი გიორგი ფხაკაძე
სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა ემიგრანტებისა და ლტოლვილებისთვის – მიწვეული სტუმარი გიორგი ფხაკაძე
სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა ემიგრანტებისა და ლტოლვილებისთვის – მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის სტანდარტი
სრული განაკვეთის უწყვეტი სამედიცინო განათლება კურსი (CME) „მიგრანტების ჯანმრთელობის დაცვის უნარების გაუმჯობესება გლობალური კომპეტენციის სტანდარტების მეშვეობით ჯანდაცვის მუშაკებისთვის“
იტალიაში, რომში, INMP-ის შტაბ-ბინის Agostini Room-ში გაიმართა ტრენინგის სრული კურსი, უწყვეტი სამედიცინო განათლება (CME) სხვადასხვა მიმართულების სამედიცინო პერსონალისთვის, რათა მათ მსოფლიო ჯანმოს მიერ დაწესებული მაღალი ხარისხის სამედიცინო მომსახურება გაუწიონ იმ ემიგრანტებსა და ლტოლვილებს, რომელთაც ამის საჭიროება აქვთ.
ტრენინგში მონაწილეობა იყო უფასო და მოიცავდა 11.6 CME კრედიტს.
მიწვეული სტუმარი იყო საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ექსპერტი, ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის კონსულტანტი, ექიმი გიორგი ფხაკაძე.
გიორგი ფხაკაძემ ისაუბრა ჯანდაცვისა და სოციალური ჯანმრთელობის მუშაკებისთვის ცოდნის გაზიარებაზე,  რაც საჭიროა მიგრანტებისა და ლტოლვილების დასახმარებლად სამედიცინო მომსახურების გაწევისთვის, WHO-ს მიერ, განსაზღვრული გლობალური კომპეტენციის სტანდარტების შესაბამისად.
კურსის შესავალი და მიზნები
მიგრანტებისა და ლტოლვილების ჯანმრთელობის დაცვა მოითხოვს ისეთი ცოდნისა და უნარების შეძენას,  რომლებიც უზრუნველყოფენ საჭიროებების (მოთხოვნების) ეფექტურ კოდიფიკაციას  და ჯანდაცვის სფეროში ამ მოთხოვნების მართვას, რომლებიც ხელს შეუშლიან ისეთ ბარიერებს, რასაც ეჯახებიან მიგრანტები და ლტოლვილები სამედიცინო სერვისების მოიღებისას უცხოეთში.   2021 წლის დეკემბერში ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (WHO) გამოაქვეყნა გლობალური კომპეტენციის სტანდარტები ჯანდაცვის მუშაკებისთვის (https://www.who.int/publications/i/item/9789240030626 )
რომლებიც მიგრანტებსა და ლტოლვილებს უწევენ დახმარებას (ლტოლვილთა და მიგრანტების ჯანმრთელობა: გლობალური კომპეტენციის სტანდარტები ჯანდაცვის მუშაკებისთვის), რომელსაც თან ახლავს ცოდნის გზამკვლევი და სასწავლო გეგმის გზამკვლევი იდენტიფიცირებულ სტანდარტებთან დაკავშირებული სასწავლო პროგრამების სტრუქტურირების მხარდასაჭერად.  ექსპერტთა საერთაშორისო ქსელის ფარგლებში შემუშავდა სტანდარტები  გლობალურ დონეზე იმ მინიმალური ცოდნისა და უნარების გამოსავლენად, რაც საჭიროა მიგრანტებსა და ლტოლვილების  სამედიცინო მოთხოვნებსა და მომსახურებაზე წვდომის დასაკმაყოფილებლად კულტურული თავისებურებების გათვალისწინებით.
INMP არის ჯანმო-ს თანამშრომლობის ცენტრი მიგრანტების ჯანმრთელობის შესახებ სამეცნიერო (მონაცემების) მტკიცებულებებისა და შესაძლებლობების განვითარებისთვის და ჯანდაცვის (სამედიცინო) პერსონალის ტრენინგების ხელშეწყობა არის თანამშრომლობის ცენტრის ერთ-ერთი მთავარი საქმიანობა, ასევე წარმოადგენს ინსტიტუტის ინსტიტუციური მანდატის ცენტრალურ ელემენტს. ამრიგად, ამ ტრენინგის მიზანია ჯანდაცვისა და სოციალური ჯანმრთელობის მუშაკებს მიაწოდოს ის ძირითადი ცოდნა, რაც საჭიროა  მიგრანტებისა და ლტოლვილების დასახმარებლად სამედიცინო მომსახურების გაწევისთვის, WHO-ს მიერ განსაზღვრული გლობალური კომპეტენციის სტანდარტების შესაბამისად.
READ  4 რამ, რაც უნდა გაითვალისწინოთ ძველი სახლის განახლებისას
კურსი განკუთვნილია ჯანდაცვისა და სოციალურ-ჯანმრთელობის მუშაკებისთვის (კერძოდ სოციალური მუშაკებისთვის და ტრანსკულტურული მედიატორებისთვის), რომლებიც ჩართული არიან მიგრანტებისა და ლტოლვილების დახმარებაში.
CME კრედიტები
INMP, პროვაიდერი CME n. 1995 წელს ამ მოვლენას მიენიჭა CME-ს H. 11.6 კრედიტი ჯანდაცვის შემდეგი პროფესიებისთვის: ქირურგი, ფსიქოლოგი, მედდა, პედიატრიული მედდა, სტომატოლოგი, ბებიაქალი, ბიოლოგი, ბიოსამედიცინო ლაბორატორია და სამედიცინო რადიოლოგიის ჯანდაცვის ტექნიკოსი, ფსიქიატრიული რეაბილიტაციის ტექნიკოსი, ფარმაცევტი, ჯანდაცვის ასისტენტი, სტომატოლოგი, პროფესიონალი ჰიგიენისტი , ლოგოპედი, ორთოპტი, განვითარების ნეირო და ფსიქომოტორული თერაპევტი, ოკუპაციური თერაპევტი. მონაწილეობის მირება შეეძლოთ ასევე სხვა პროფესიულ კატეგორიებისაც.
ტრენინგის კრედიტების მოსაპოვებლად აუცილებელი იყო ტრენინგის დღის 90%-ზე დასწრება და შეფასების კითხვარის მინიმუმ 75%-ზე სწორი პასუხის გაცემა.
სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა ემიგრანტებისა და ლტოლვილებისთვის – მიწვეული სტუმარი გიორგი ფხაკაძე | შენი სუფრა სამედიცინო მომსახურებაზე ხელმისაწვდომობა ემიგრანტებისა და ლტოლვილებისთვის – მიწვეული სტუმარი გიორგი ფხაკაძე | შენი სუფრა