მთავარიკერძებიკიტრი-პომიდვრის სალათის ვარიაციები
კიტრი-პომიდვრის სალათის ვარიაციები
კიტრი-პომიდორი სალათი ქართული სამზარეულოს განუყოფელი ნაწილია. ეს ორი ბოსტნეული იდეალურად ერწყმის ერთმანეთს, რის შედეგადაც ვიღებთ გემრიელ და სასარგებლო სალათს.
კიტრი-პომიდვრის ტრადიციული ვერსიის გარდა, არსებობს უამრავი ვარიაცია, რომლებიც ამ კერძს უფრო საინტერესო და უნიკალურს ხდის.
1. კლასიკური კიტრი-პომიდვრის სალათი
ტრადიციული რეცეპტი საკმაოდ მარტივია და მოითხოვს მხოლოდ რამდენიმე ინგრედიენტს:
ინგრედიენტები: 2 საშუალო ზომის პომიდორი, 2 კიტრი, 1 პატარა ხახვი, მწვანილი (ოხრახუში ან ქინძი), მარილი და პილპილი გემოვნებით.
მზესუმზირის ან ზეითუნის ზეთი
მომზადება:
ყველა ინგრედიენტი დაჭერით სასურველ ფორმაზე, დაამატეთ მარილი, პილპილი და ზეთი. კარგად აურიეთ და მიირთვით.
2. ბერძნული სტილის კიტრი-პომიდვრის სალათი
ეს ვერსია უფრო მდიდარია და განსხვავებულ არომატს გვთავაზობს.
ინგრედიენტები: 2 პომიდორი, 2 კიტრი, ½ წითელი ხახვი, 100 გრ ფეტა ყველი, რამდენიმე ზეთისხილი. 1 ჩაის კოვზი ორეგანო, ზეითუნის ზეთი და ლიმონის წვენი,
დაჭერით ბოსტნეული, დაამატეთ ზეთისხილი და ფეტა. მოასხით ზეითუნის ზეთი და ლიმონის წვენი, მოაყარეთ ორეგანო და აურიეთ.
3. კიტრი-პომიდვრის სალათი ავოკადოთი
ეს რეცეპტი განსაკუთრებული ტექსტურითა და სასარგებლო თვისებებით გამოირჩევა.
ინგრედიენტები: 2 პომიდორი, 1 დიდი კიტრი, 1 ავოკადო, ½ ლიმონის წვენი, 1 სუფრის კოვზი ზეითუნის ზეთი, მარილი და პილპილი გემოვნებით.
დაჭერით ყველა ინგრედიენტი, დაამატეთ ლიმონის წვენი, ზეთი და სანელებლები. კარგად აურიეთ და მიირთვით.
4. კიტრი-პომიდვრის სალათი სოუსით
თუ გსურთ უფრო განსხვავებული არომატი, სცადეთ ეს ვარიანტი.
ინგრედიენტები: 2 პომიდორი, 2 კიტრი, ½ ჭიქა არაჟანი ან ბერძნული იოგურტი, 1 კბილი ნიორი (გატარებული) მარილი და პილპილი გემოვნებით, ოხრახუში ან კამა
დაჭერით ბოსტნეული და მოასხით არაჟნის ან იოგურტის, ნიორისა და სანელებლებისგან მომზადებული სოუსი.
5. პიკანტური კიტრი-პომიდვრის სალათი
ეს ვარიანტი მათთვისაა, ვისაც მკვეთრი არომატები უყვარს.
ინგრედიენტები: 2 პომიდორი, 2 კიტრი, ½ ჩაის კოვზი ჩილი ფხვნილი, 1 ჩაის კოვზი ვაშლის ძმარი, 1 სუფრის კოვზი ზეითუნის ზეთი, მარილი და შავი პილპილი გემოვნებით,
დაჭერით ინგრედიენტები, დაამატეთ ჩილი, ძმარი და ზეთი. კარგად აურიეთ და მიირთვით.
ყველა ეს ვარიანტი მარტივი მოსამზადებელია და შესანიშნავია ყოველდღიური ან სადღესასწაულო სუფრისთვის. სცადეთ სხვადასხვა ვარიაციები და აღმოაჩინეთ თქვენი საყვარელი!