მთავარიბლოგიარაჟანი - ვის ეკრძალება მისი ჭამა
არაჟანი – ვის ეკრძალება მისი ჭამა
არაჟანი ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული რძის პროდუქტია,
არაჟანი რომელიც სხვადასხვა კერძების შესაზავებლადაც გამოიყენება და ცალკე საჭმელადაც, სარგებელის გარდა გარკვეული ჯგუფის ადამიანებისთვის შეიძლება მავნებელი აღმოჩნდეს.
არაჟანი ძალიან ძვირფასი რძის პროდუქტია  დიდი კვებითი ღირებულება აქვს რძის ცხიმის დიდი შემცველობის გამო. ამასთან, ის დიდი რაოდენობით კალციუმს შეიცავს, რომელიც ხელს უწყობს კბილების, ძვლებისა და ფრჩხილების გამაგრებას.
გარდა ამისა, არაჟანში შედის ისეთი ვიტამინები და ელემენტები, როგორებიცაა: С, РР, Е, А, В12, В2, ფოსფორი და რკინა, ასევე მიკროორგანიზმები, რომლებიც კუჭ-ნაწლავის სისტემის მუშაობას აუმჯობესებს.
მიუხედავად ამისა, სპეციალისტის თქმით,  გარკვეული შეზღუდვები არსებობს.
არაჟანი: ვის ეკრძალება მისი ჭამა?
არაჟანი, რომელიც ქართულ სამზარეულოში მრავალი კერძის შეუცვლელი ინგრედიენტია, თავისი მდიდარი გემოთი და სასარგებლო თვისებებით გამოირჩევა. თუმცა, არსებობს გარკვეული ჯგუფები, რომელთაც შეიძლება არაჟანის ჭამა ეკრძალებოდეთ,  მოდით, განვიხილოთ, ვის და რატომ შეიძლება აეკრძალოს არაჟანის მოხმარება.
არაჟანის მავნე ზემოქმედება
ლაქტოზა არაჟანის ერთ-ერთი ძირითადი შემადგენელია, რაც მას ადამიანებისთვის შეუთავსებლობის შემთხვევაში პრობლემატურს ხდის. ლაქტოზის აუტანლობა იწვევს საჭმლის მომნელებელი სისტემის დარღვევას, რაც შეიძლება გამოიხატოს მუცლის ტკივილით და დიარეით. ასეთ შემთხვევებში, არაჟანის მიღება სასურველი არ არის.
არაჟანი შეიცავს დიდი რაოდენობით ცხიმებს, რაც მისი ხშირი მოხმარებისას იწვევს ქოლესტერინის დონის მატებას სისხლში. ამიტომ, ისინი, ვისაც ქოლესტერინის მაღალი დონე აქვთ, უნდა მოერიდონ არაჟანის რეგულარულ მიღებას. მაღალი ქოლესტერინი შეიძლება გულის დაავადებების რისკს ზრდიდეს, ამიტომ ასეთ ადამიანებმა არაჟანის მიღება მინიმუმამდე უნდა დაიყვანონ.
გულ-სისხლძარღვთა პრობლემებით დაავადებულებისთვის არაჟანის მიღება რეკომენდებული არ არის, რადგან მისმა მაღალმა ცხიმოვანმა შემცველობამ შეიძლება გააუარესოს მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობა. არაჟანის მოხმარება იწვევს სისხლძარღვების შევიწროებასა და არტერიული წნევის მატებას.
ამგვარად, აუცილებელია, რომ საკუთარი ჯანმრთელობის მდგომარეობის გათვალისწინებით შეაფასოთ და აკრძალოთ არაჟანი თუ თქვენთვის მავნებელია.  კონსულტაცია გაიაროთ ექიმთან.