მთავარიბლოგიროგორ შევინახოთ მწვანილი მაცივარში
როგორ შევინახოთ მწვანილი მაცივარში
ცერეცო, ოხრახუში, ქინძი, რეჰანი – ცოცხალი მწვანილი მთლიანად გარდაქმნის ნებისმიერი კერძის გემოს.  ძალიან ძნელია წინააღმდეგობის გაწევა და ერთი კონის ნაცვლად, ორი, ან თუნდაც სამი არ აიღო ბაზრიდან. მაგრამ, სამწუხაროდ, მოჭრილი მწვანილი სწრაფად ხმება და კარგავს არომატს.
მწვანილი და მისი ნაირსახეობა სხვადასხვანაირად ინახება.
კამა/ცერეცო
ეს მცენარე უძლებს ხანგრძლივად მაცივარში. წყალში ღეროებით თაიგულის სახით შეიძლება დიდხანს, რამდენიმე კვირა გაძლოს. ასევე შესაფერისია მეთოდები პლასტმასის კონტეინერით, ქაღალდით და ვაფლის პირსახოცით. ასევე შუშის ქილაში იდეალურად ინახება
ოხრახუში
თბილ პირობებში ოხრახუში სწრაფად ხმება და შემდეგ კარგავს თავის სასარგებლო თვისებებს. ამიტომ, როგორც კამა, ცივ შენახვის ყველა ჩამოთვლილი მეთოდი მისთვის შესაფერისია. განსაკუთრებით წყალში ჩაძირული ღეროების ვარიანტი. ამ გზით ოხრახუში ორ კვირაზე მეტხანს დარჩება ახალი.
რეჰანი
სხვა ბალახებისგან განსხვავებით, რეჰანი შეიძლება ინახებოდეს არა მხოლოდ ცივში, არამედ ოთახის ტემპერატურაზეც. მთავარია მოერიდოთ მზის პირდაპირ სხივებს. მცენარე მოათავსეთ ჭიქა წყალში და მოათავსეთ ჩრდილში. მაგრამ რეჰანი უფრო დიდხანს ინახება მაცივარში დახურულ მინის ქილაში ან ჰერმეტულ კონტეინერში.
ისპანახი
ისპანახი მაღალ ტემპერატურას ვერ იტანს. ის კარგად იქნება მაცივრის ბოსტნეულის განყოფილებაში. შეგიძლიათ ჩაალაგოთ, მაგალითად, პარკში სავენტილაციო ხვრელებით ან კონტეინერში.
შაველი
შაველი შეიძლება შეაგროვოდ თაიგულის მსგავსად და მოათავსოთ წყლის ქილაში. მშრალი ფოთლები კარგად ინახება შუშის ქილაში თავსახურით, ჰერმეტულ კონტეინერში ან დახურულ პლასტმასის ყუთში, ვენტილაციისთვის განკუთვნილი ნახვრეტებით.
ქინძი
აქაც იგივე წესები მოქმედებს: ნაკლები სინათლე და სითბო, მეტი ჩრდილი და სიგრილე. ყველა ზემოაღნიშნული მეთოდი შესაფერისია შესანახად.
მწვანე ხახვი
ის საუკეთესოდ ინახება ბოლქვთან და ფესვებთან ერთად. ცივ წყალში ქილაში შეიძლება გაძლოს დაახლოებით ნახევარი თვე. უმჯობესია ხახვი შეინახოთ დახურულ მინის ქილაში თავდაყირა მდგომარეობაში. და მნიშვნელოვანია, რომ ღეროები არ იყოს გატეხილი ან დაზიანებული. ხახვი ასევე შეიძლება ინახებოდეს კონტეინერში და ქაღალდში.